W dniach 17.04-19.04 odbyła się wycieczka do Warszawy. Wzięło w niej udział 32 uczniów, pod opieką p. Aurelii Piec, p. Lucyny Mosińskiej i p. Aleksandry Stawickiej. Pomimo wczesnej pory wyjazdu (godzina 6:30) wszystkim dopisywały wspaniałe humory i uśmiechy na twarzach. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce okazało się niezwykle ciekawe i przemawiające do wyobraĽni. Mogliśmy podziwiać wiele autentycznych eksponatów z czasów Powstania, jak różnego rodzaju broń, którą walczyli powstańcy, pocztówki przesyłane przez mieszkańców Warszawy do bliskich uwięzionych w okupowanym mieście, a nawet filmy kręcone w tamtym okresie. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła chyba krótka wycieczka kanałami zbudowanymi na wzór tych, którymi poruszali się powstańcy w 1944 r. Wszystko w absolutnych ciemnościach i przy odgłosach walk powstańczych!
Po zwiedzaniu Muzeum spotkaliśmy się z przewodnikiem, który miał zapoznać nas z najciekawszymi i najistotniejszymi miejscami w Warszawie. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie spacerowaliśmy po Placu Zamkowym, Rynku z fontanną z Syrenką oraz po Placu Piłsudskiego. Niezwykłe wrażenie wywarł na nas pomnik upamiętniający Powstańców Warszawskich – głównie przez swoją wielkość i dbałość o szczegóły. Udało nam się także zobaczyć Pałac Prezydencki, dotąd oglądamy głównie w telewizji. Jednym z najważniejszych punktów naszego zwiedzania był Zamek Królewski. Mogliśmy podziwiać jego bogato zdobione wnętrza, ręcznie robione meble, oraz obrazy włoskiego malarza z XVIII w. Bernardo Bellotto, bardziej znanego jako Canaletto. Był on nadwornym malarzem naszego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na którego zlecenie sportretował Warszawę na serii obrazów. Tego dnia udało nam się także zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza i zmianę warty, pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu, oraz Krzyż upamiętniający pielgrzymkę Ojca ?więtego Jana Pawła II. Na koniec pierwszego dnia wycieczki udaliśmy się na relaksujący spacer po Łazienkach Królewskich – zespole pałacowo – parkowym z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założonym w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się do schroniska młodzieżowego w centrum Warszawy, na zasłużony odpoczynek i sen.
Drugiego dnia pierwszym punktem programu było zwiedzanie Sejmu RP. Pani przewodnik oprowadziła nas po najważniejszych miejscach w Sejmie jak: Sala Posiedzeń, Sala Kolumnowa, tzw. Kuluary Sejmowe, a także Sala Posiedzeń Senatu. Niestety nie udało nam się zobaczyć żadnego znanego polityka, ale i tak budynek zrobił na nas ogromne wrażenie. Jest znacznie większy niż w telewizji!
Zaraz po zwiedzaniu Sejmu pojechaliśmy do Wilanowa – pałacu zbudowanego dla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej Marysieńki. W Muzeum w Wilanowie uczestniczyliśmy w specjalnej lekcji pt.: Obyczaje w dawnej Polsce, gdzie poruszyliśmy temat szlachty i ich życia w XVII wieku. Na zakończenie dnia pojechaliśmy do kina na film Rio w 3D. Najsilniejsi z nas po kolacji udali się na wieczorny spacer po Warszawie, i uwiecznili na zdjęciach pięknie oświetlony Pałac Kultury i Nauki.
Ostatni dzień wyjazdu rozpoczęliśmy od przejażdżki warszawskim metrem. Następnie podziwialiśmy Stolicę „z góry”, czyli 30 piętra Pałacu Kultury. Po czym pożegnaliśmy się z Warszawą i pojechaliśmy do Żelazowej Woli – miejsca narodzin naszego najznakomitszego pianisty Fryderyka Chopina. Pogoda dopisywała, toteż chętnie pospacerowaliśmy po przylegających do Muzeum ogrodach. Niechętnie zakończyliśmy naszą podróż i udaliśmy się w drogę powrotną do Warlubia. Nie mogliśmy odmówić sobie jednak pysznego, choć niezbyt zdrowego obiadu w McDonald’s 🙂
Zmęczeni, ale pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień dotarliśmy wieczorem do domu.