Szlakami Patrona, tradycji i symboli

„Nieś na serca dnie ojców twych pieśń, jak rozkaz kreśl swym życiem ślad, dla innych znak – drogowskaz”. Drogowskaz ów, zawarty w historycznych listach Witolda Bielowskiego, napisanych w celi śmierci do żony i synków, jest od 2001 roku filarem programu wychowania w naszym gimnazjum. Znaczenie tych pięknych, mądrych słów pojęli gimnazjaliści z klas pierwszych po powrocie z wycieczki szlakami Patrona, tradycji i symboli Gimnazjum Bielowskiego.

Na leśnej polanie w Płochocinie, stojąc w cieniu październikowych brzóz u podnóża obelisku upamiętniającego kaźń nadleśniczego Bielowskiego, pierwszoklasiści słuchali wzruszającego przesłania Patrona: „Zostawiam Wam dobre imię… Bądź dobrym Polakiem i uczciwym człowiekiem, dobrym synem i obywatelem…”

Wcześniej, w czasie jazdy autokarem oraz wizyty na terenie obiektu dawnego nadleśnictwa w Przewodniku, poznali wiele istotnych faktów z życia Witolda Bielowskiego, m.in. o jego pochodzeniu z głęboko patriotycznej rodziny, przebiegu pracy zawodowej, życiu rodzinnym czy działalności Przysposobienia Wojskowego Leśników – miejscowego ogniwa organizacji patriotyczno-obronnej, którego był założycielem i komendantem. Najwięcej emocji wzbudziły u młodzieży tragiczne okoliczności aresztowania nadleśniczego Bielowskiego we wrześniu 1939 r., jego uwięzienie i torturowanie przez hitlerowców oraz egzekucja w płochocińskim lesie 28 października 1939r.

Na zakończenie tej nietypowej lekcji historii gimnazjaliści zostali zapoznani z najważniejszymi wydarzeniami z historii Gimnazjum im. Witolda Bielowskiego w Warlubiu, zwanego potocznie Bielowszczakiem, oraz tradycjami szkoły związanymi z jej symbolami: Sztandarem, Logo, Mottem i Hymnem.

[Not a valid template]