Wycieczka do Warszawy

Czy sprawdził się sen o Warszawie uczestnikom dwudniowej wycieczki, zorganizowanej we współpracy z Klubem Przyjaciół Gimnazjum Witolda Bielowskiego, w ramach projektu edukacyjnego „Na szlakach pamięci i symboli narodowych”?

Kolorowe sny, czyli dzień pierwszy

Deszczem zapłakana stolica odsłoniła swoje uroki naszym gimnazjalistom, którzy najpierw nie mieli problemu z szybkim wjazdem na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, a następnie podziwiali „wiszące ogrody” na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Po obiadku gimnazjaliści pokłonili się królowi Zygmuntowi i pod opieką przewodniczki wyruszyli na Stare Miasto. Rozpoczęli od Placu Zamkowego i dziedzińca Zamku Królewskiego, na moment poddali się nastrojowi katedry św. Jana, na Starym Rynku spotkali się z Syrenką i gołębiami, przemierzyli wzdłuż zabytkowych murów i Barbakanu,  po czym powrócili na Trakt Królewski, by dzielnie wędrować najbardziej reprezentacyjną arterią – Krakowskim Przedmieściem.  Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy wycieczki wybrali się na Plac Piłsudskiego, gdzie byli świadkami ceremonii zmiany warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim, równie barwnym elementem wycieczki było zakwaterowanie w hotelu „Atos”, w którym gimnazjaliści przeżywali swoje kolorowe sny.

Teatr Wysokich Napięć

To jedna z najnowszych i największych atrakcji, mieszczących się na terenie Centrum Nauki Kopernik. W Teatrze Wysokich Napięć można się przyjrzeć z bliska elektryzującym zjawiskom, od których dosłownie „włosy stają dęba”. Atrakcji i niespodzianek nie brakuje od samego początku zwiedzania CNK. Przy wejściu każdy zwiedzający otrzymuje kartę logowania, otwierającą bramki wejściowe i uruchamiającą interaktywne eksponaty. Przy pulpitach multimedialnych można wpisać swój adres mailowy, na który zostaną przesłane informacje zapisane na karcie w czasie użytkowania eksponatów. Takie ultranowoczesne rozwiązania, a przede wszystkim doświadczenia i przeżycia związane ze zwiedzaniem olbrzymiego obiektu, m.in. badanie różnego rodzaju zjawisk fizycznych, np. zachowania gazów i cieczy, próba stanu nieważkości czy trzęsienia ziemi, rozwiązanie różnego rodzaju psychotestów z pogranicza nauk ścisłych i iluzji, mogły stać się udziałem każdego z warlubskich gimnazjalistów, którzy indywidualnie lub w małych grupach odkrywali fascynujący świat nauki i techniki w drugim dniu wyprawy do stolicy.

Wcześniej uczestnicy wycieczki kontynuowali podróż patriotyczno-historyczną na szlakach Łazienek. Padający od rana deszcz odebrał wiele z blasku i bogactwa parku królewskiego, ale nie przeszkodził w zwiedzaniu Pałacu na Wyspie i Białego Domku. Piękne klasycystyczne wnętrza pałacu, którego rozkwit nastąpił w połowie XVIII wieku za czasów panowania  ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, są prawdziwą kopalnią wiedzy – nie tylko dla miłośników historii. Pokój Kąpielowy, Pokój Bachusa, Sala Balowa i inne komnaty królewskie, wyposażone w stylowe meble i akcesoria z epoki, barwne ściany z  bogatymi zdobieniami, kolekcje obrazów i medali, antyczne posągi i subtelne oświetlenie współtworzą niepowtarzalny klimat. Ducha epoki Rzeczpospolitej przywołały wycieczkowiczom barwne opowieści pani przewodnik, wśród których, obok mnogości faktów historycznych, nie brakowało ciekawostek i dykteryjek.

Ostatnim punktem programu wycieczki miało być wejście na taras widokowy Stadionu Narodowego, ale obiekt został zamknięty ze względu na przygotowanie  kolejnego sympozjum naukowego (nazywa się to „dzień techniczny”). Zdarza się to często, przez co Stadion jest dla warszawiaków tyleż powodem do dumy, co obiektem żartów. W tej sytuacji gimnazjalistom z „Bielowszczaka” pozostała w pamięci imponująca sylwetka Stadionu Narodowego, wielokrotnie oglądana z wnętrza autokaru, oraz pamiątkowa „focia” przy bramie wejściowej.

[Not a valid template]