I Międzyszkolny Konkurs „Las – rozumiem, podziwiam, chronię”

Potyczki sportowo – ekologiczne odbyły się w piątek 2 czerwca w naszym gimnazjum w ramach nowego konkursu, który jest jakoby następcą naszego długoletniego „Las szansą na zdrowie”. Pomysłodawcami nowego projektu jest Nadleśnictwo Osie oraz trzy gimnazja z naszego rejonu: Warlubie, Osie i Nowe i te właśnie szkoły wystawiły swoje drużyny do rywalizacji.

Konkurs składał się z dwóch części: sportowej i ekologicznej. W każdej z nich drużyny mogły uzyskać maksymalny wynik 75 punktów. Obie części rozpoczęły się o godzinie 10.00 przywitaniem uczniów, ich opiekunów oraz członków jury przez Dyrektora Piotra Ptacha.

Na boisku szkolnym 5-osobowe zespoły uczniów zmagały się w konkurencjach sportowych, głównie sprawnościowych, ale nie tylko – trzeba było wykazać się także umiejętnościami posługiwania się sprzętem strażackim, w czym świetni okazali się uczniowie z Osia. Nie obeszło się także bez śmiesznych (zależy dla kogo?) incydentów. Na samym początku zostali oblani wodą z węża strażackiego nasi wuefiści – Pani Agnieszka i Pan Rafał. To tak pewnie dla ochłody, bo było bardzo ciepło. Zawody obserwowali zaproszeni goście, uczniowie rywalizujących szkół, ich opiekunowie, a oceniali i przydzielali punkty przedstawiciele naszej Straży Pożarnej oraz wuefiści. Z tej części zmagań zwycięsko wyszli Osiacy, nasza drużyna w „sporcie” zajęła II miejsce.

Jednocześnie w szkole 3-osobowe drużyny uczniów rozwiązywały test wiedzy ekologiczno ? leśnej (każdy osobno). Zsumowane wyniki testu dawały wynik drużynowy z części teoretycznej. Tutaj lepsze okazało się Warlubie (ale tylko o 3 małe punkciki) przed drużyną z Osia i na trzecim miejscu znalazło się gimnazjum w Nowem. Po teście uczniowie mówili, że pytania były bardzo trudne, poziom wyśrubowany – jak zwykle, gdy test układa Pan Dawid Warzyński.

O godzinie 12.00 rozpoczął się finał konkursu (części teoretycznej), do którego weszła czwórka uczniów z najlepszymi wynikami testu ekologicznego. Ku naszej radości znaleźli się wśród nich ?nasi? i to cała trójka czyli: Łukasz Armatowski, Mateusz Gretkowski i Aleksander Olszewski oraz Angelika Durajewska ? uczennica z Osia, która najlepiej napisała test wiedzy. Nasi konferansjerzy – Paulina i Jacek sprawnie prowadzili finał, podczas którego zawodnicy zmagali się z różnymi zadaniami. Rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, rozwiązywali krzyżówkę, odpowiadali na bardzo szczegółowe pytania dotyczące funkcjonowania lasu. Wszystko dokładnie i z komentarzami oceniali członkowie jury: Pani Monika Wiśniewska, Pan Radosław Liczkowski oraz przewodniczący Pan Dawid Warzyński z Nadleśnictwa Osie. Zadania finałowe przeplatane były piosenkami, tańcami i filmami, a zaproszeni goście swoją obecnością uświetnili całą imprezę, a byli wśród nich Nadleśniczy Nadleśnictwa Osie Pan Marek Sobczak, przewodnicząca Rady Gminy Pani Wanda Wolan, sekretarz Gminy Warlubie Pan Tomasz Stefaniak.

Ostatecznie w finale miejsca od I do IV uzyskali w kolejności: Aleksander (29 punktów), Łukasz (27 punktów), Mateusz (26 punktów) i Angelika (19 punktów). W klasyfikacji generalnej (sportowej i teoretycznej) zwycięstwo wywalczyła drużyna z gimnazjum w Osiu uzyskując wynik 107,5 punktów, na drugim miejscu znaleźli się uczniowie z Warlubia z łącznym wynikiem 90,5 punktów i trzecie miejsce zajęła ekipa z Nowego – 71 punktów.

Na koniec finaliści i drużyny zostały uhonorowane pucharami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi przy hucznych owacjach i brawach ze strony publiczności. Nagrody w całości zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Osie.

Jesteśmy bardzo dumni z występu naszych uczniów i mamy nadzieję, że cała impreza bardzo się wszystkim podobała. Następna edycja konkursu odbędzie się w Osiu w przyszłym roku.

[Not a valid template]

Las - rozumiem, podziwiam, chronię
372.6 KiB
338 Downloads
Szczegóły