W związku z obchodzonym dnia 1. kwietnia Międzynarodowym Dniem Ptaków, grupa uczniów z naszego gimnazjum wyruszyła w poniedziałek 4 kwietnia do Wdeckiego Parku Krajobrazowego do Osia. Chcieliśmy podglądać ptaki i co nieco się o nich dowiedzieć. Z panem Piotrem Szumigajem – pracownikiem Wdeckiego PK udaliśmy się nad Zalew Żurski i tam odbyliśmy prawie 2-godzinne zajęcia. Uczniowie otrzymali lornetki, mogliśmy też prowadzić obserwacje przez lunetę oraz robić zdjęcia „wypasionymi” aparatami fotograficznymi, które pan Piotr zamontował na statywach.
Pan Piotr ciekawie opowiadał o ptakach: jak należy prowadzić obserwacje, jak się do niej przygotować, jakiego sprzętu używać. Dowiedzieliśmy się gdzie należy szukać konkretnych gatunków ptaków, np. sów i że można je zwabiać odpowiednimi sygnałami dźwiękowymi. Nauczyliśmy się rozpoznawać wybrane gatunki ptaków wodnych i leśnych. Zobaczyliśmy też prawdziwe szpony bielika (eksponat) i bielika w locie.
Ptaki niechętnie nam się chciały pokazywać (jak to ptaki), ale widzieliśmy pliszki, zięby, dzięcioła, gołębie (ale wyczyn). Gdy nasza wesoła i dosyć głośna grupa zbliżała się do miejsca gdzie było sporo ptaszków, nie wiedzieć czemu wszystkie ptaszki odlatywały J. Hmm, ciekawe. Podczas spaceru przez fragment starego pięknego lasu słyszeliśmy przez cały prawie czas śpiew zięby, świstunki, stukanie dzięciołów, odgłos kowalika (schodzi głową w dół po pniu) i wielu innych gatunków ptaków. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, które Pan Piotr obiecał zamieścić na facebooku. Zachęcał też do zaglądania na stronę Wdeckiego PK.
Rozpoznawanie gatunków ptaków oraz ich głosów jest bardzo trudną umiejętnością, którą mogą pochwalić się wytrawni znawcy i wieloletni badacze ptasiej natury. Jednak każdy z nas może rozwijać i doskonalić tę umiejętność zwłaszcza, że wiąże się ona z przebywaniem na łonie natury – a to samo w sobie jest nagrodą. Nieprawdaż?
[Not a valid template]