Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

aids_logo„Dopóki kolor skóry człowieka będzie znaczył więcej niż znaczy kolor jego oczu – bę mówił o wojnie.
Dopóki podstawowe prawa człowieka nie bę zagwarantowane dla wszystkich i wszędzie, dotąd będzie trwała woja.”

Bob Marley

10 grudnia – to dzień, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Data związana jest z rocznicą podpisania w 1948 r. przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – dokumentu, który stał się źródłem międzynarodowych aktów chroniących prawa człowieka.
Uczniowie klasy IIIb z tej okazji przygotowali słuchowisko radiowe, w którym przybliżyli naszej społeczności szkolnej najważniejsze założenia tego dokumentu, który jest ważny dla każdego człowieka. Najważniejszy dokument szkolny Statut Szkoły także jest  skonstruowany w oparciu o te akty.
Przy okazji tej audycji zwróciliśmy też Waszą uwagę na ważną kwestię Tolerancji (łacińska  tolerantia – „cierpliwa wytrwałość”), czyli  postawę wykluczającą dyskryminację ludzi, których sposób postępowania oraz przynależność do danej grupy społecznej, religijnej  może podlegać dezaprobacie przez innych pozostających w większości społeczeństwa. Obecnie termin ten obejmuje również tolerancję różnych orientacji seksualnych oraz odmiennych światopoglądów.
Ważną datą jest także 1 grudnia, kiedy to obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji przeprowadzony został w naszym gimnazjum „Konkurs wiedzy o AIDS”. Uczniowie przygotowywani przez panią Justynę Dominikowską zaprezentowali swoją wiedzę oraz mądre, wrażliwe przemyślenia, którymi podzieliliśmy się z Wami podczas słuchowiska. Przypomnę kilka z tych wypowiedzi.

1) Osoby chore na AIDS i zarażone wirusem HIV są takie jak my. Nie możemy się od nich zarazić przez podanie ręki, rozmowę, zwykłe codzienne czynności. Takie osoby trzeba otaczać szczególną troską, ponieważ jeśli tego nie zrobimy mogą się załamać psychicznie. Nie można ich odrzucić. ONI są tacy jak MY!

2) Osoby zakażone wirusem HIV nie zakażają wszystkiego dookoła, przez sam dotyk nie można się zarazić. Nawet przez wspólne mieszkanie z tą osobą. Chory nie znaczy groźny i zły.

3) Można z taką osobą mieszkać, pracować. Nie zawsze osoba chora zaraziła się świadomie. Mogła mieć robiony tatuaż rzekomo czystą igłą, ale tak naprawdę została oszukana. O odrzuceniu chorych na AIDS myślą tylko egoiści. Trzeba czasem postawić się na miejscu chorego człowieka.

4) Chorzy nie rozprzestrzeniają choroby poprzez oddychanie, dotykanie czegoś, kogoś. Mogą żyć w normalnym środowisku, bo są to normalni ludzie tylko po prostu chorzy. Twierdzenie, że należy ich izolować to zwyczajnie brak tolerancji.

Dziękujemy naszym uczniom za udział w konkursie oraz za zaangażowanie w realizację słuchowiska.