My z niego wszyscy…

W całej Polsce 27 września, odbywały  się uroczystości związane z upamiętnieniem powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego, będącego fenomenem na skalę światową. (…) Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej apelowali  o zorganizowanie w całej Polsce lokalnych obchodów rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…” Do apelu przyłączył się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Akcję organizowano z myślą, by obchody nie ograniczały się tylko do szczebla centralnego, ale odbyły się także w szkołach, domach kultury, czy w lokalnych miejscach pamięci.

W naszej szkole upamiętniono ten dzień poprzez słuchowisko radiowe przybliżające powstanie i charakter działania tych struktur oraz wystawę poświęconą przywódcom Polskiego Państwa Podziemnego. O Polskim Państwie Podziemnym wciąż wiemy za mało, nikt jednak nie ma wątpliwości, że wiedza ta służy budowaniu patriotycznych postaw.

my_wszyscy