Cudze chwalicie, swego nie znacie…

W dniach od 19 do 23 maja odbyła się 5 dniowa wycieczka uczniów Zespołu Szkół na trasie Wieliczka – Kraków – Zakopane.

Zajechaliśmy do Wieliczki po wielogodzinnej podróży. Przed kasami kłębił się tłum turystów, ale my mieliśmy swojego pilota, który już wcześniej wszystko załatwił. Schodząc w dół wąskimi, długimi schodami, ciągnącymi się kilkadziesiąt metrów, niektórzy musieli walczyć ze swoimi słabościami, np. klaustrofobia czy lęk wysokości. Na szczęście obiecano nam, że na górę wrócimy windą – ciasną i wąską zresztą. Na dole czekała na nas nagroda. Kopalnia naprawdę okazała się imponującą. Najbardziej okazała była kaplica św. Kingi, cała wyryta w bryle soli. Przepiękna.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Spacerując po starym mieście podziwialiśmy mnóstwo zabytków i związanych z nimi legend. Urzekający krakowski rynek z siecią uliczek stojący na nim Kościół Mariacki oraz sukiennice przyciągają wielu turystów z całego świata. Droga Królewska od Bramy Floriańskiej, aż po Wawel zachwyciła nas bogactwem architektury. Nie brakowało również kawiarni, knajpek, restauracji, w których każdy znalazł dla siebie coś odpowiedniego. Mogliśmy również obcować z inną kulturą – żydowską. Odwiedziliśmy Kazimierz, a tam synagogę, cmentarz oraz słynne uliczki.  W przedostatnim  dniu odwiedziliśmy  stolicę naszych gór – Zakopane. Przy słonecznej pogodzie każdy z nas był zachwycony widokami różnych szczytów obserwując je z Gubałówki. Niezapomnianym przeżyciem był również sam wjazd kolejką szynową i zjazd wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu. Oczywiście zobaczyliśmy również skocznie narciarską – Dużą Krokiew z której skakał nasz mistrz Adam i Kamil.  Nasz zakopiański spacer prowadził również przez znany cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie pochowani są sławni Polacy. Chwil relaksu dostarczyło nam   poruszanie  się po wyjątkowej ulicy ? Krupówkach.

W drodze powrotnej, kolejnym punktem programu był spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. Mieliśmy piękną pogodę i mogliśmy w całej okazałości podziwiać wspaniałe walory przyrodniczo -krajoznawcze. Zajrzeliśmy również do Jaskini Ciemnej, po której wędrowaliśmy ze świecami. Na szczęście nikt się nie zgubił. Dzielnie dotrzymywali nam kroku opiekunowie: p. B. Ptach, p. A. Piec oraz p. J. Reszke.

Wycieczka była bardzo udana, wzbogaciliśmy się o dużo nowych informacji i doświadczeń. Nikt nie żałuje, że jechał, wręcz przeciwnie, już myślimy o kolejnej.

[Not a valid template]