Strona główna
START
Forum dyskusyjne
FORUM
Galeria
GALERIA
Patron
PATRON
Quiz
QUIZ
Sukcesy
SUKCESY
Podręczniki
PODRĘCZNIKI
Wideo
WIDEO
Poczta
POCZTA
Pomoc
POMOC
Menu główne
strona główna
kadra
gim menu
dokumenty
download
księga gości
"Tylko od nas zależy, czy będziemy ubożsi o jeden dzień, czy też bogatsi o to, czego w nim dokonaliśmy" w takim kontekście przebiegała audycja, którą prowadziła Marysia Stolarska z Karolem Kowalskim. Przypomnieli życiorys Witolda Bielowskiego w sposób nietuzinkowy, gdyż oparli swoje wywody o literackie prace o Patronie i dla Patrona, które zostały nagrodzone w konkursie organizowanym corocznie z okazji rocznicy nadania szkole imienia.
Krótki wyimek z pracy Arka Torbickiego (absolwenta 2006): „Na początek odwołam się do rzeczywistości wojennej - II wojny światowej i osób, które odznaczyły się szczególnym męstwem i odwagą w służbie dla ojczyzny. Jedną z tych osób, … był nasz patron Witold Bielowski. […] przeciwdziałał złu – uchronił od śmierci swoich kolegów z organizacji. Potwierdził swoją postawę, jaką ujawnił w ostatnim liście do starszego syna […] Witold Bielowski swoim postępowaniem udowodnił słuszność twierdzenia A. Mickiewicza pochodzącego z „Pana Tadeusza”, że:
„Polak, chociaż stąd między narodami słynny,
że bardziej niż życie kocha kraj rodzinny.”


Prowadzący audycję przedstawili interpretację listu Witolda Bielowskiego adresowanego do syna Piotrusia „... nie zostawiam Wam majątku, a zostawiam Wam dobre imię. Pamiętaj o mnie - bądź dobrym Polakiem, uczciwym człowiekiem, dobrym synem i obywatelem...” Cóż to właściwie znaczy? Według Karola, to nic innego jak lekcja moralności, mającej na celu ukierunkowanie przyszłego życia i działania Piotrusia.
Marysia zachęciła kolegę do szczegółowej analizy wybranego listu do Piotrusia.
Na ile jej się udało? – odpowiedź pozostawiam słuchaczom.
Z okazji rocznicy urodzin Witolda Bielowskiego w kąciku Patrona można było obejrzeć przygotowaną wystawkę, na której udostępniono do obejrzenia Kronikę Patrona przedstawiającą migawki z wydarzeń minionych lat oraz fotografie z Marszów na Orientację Bielowszczak.
Trzecią część ekspozycji poświęcono Klubowi Przyjaciół Gimnazjum Witolda Bielowskiego, który jako stowarzyszenie działa w naszej szkole od sześciu lat.
dodał(a): Z. Babińska (2012-03-26 11:05:43)
Najczęściej czytane
Zasady dobrego za...
MS Word - ozdabia...
Kodeks ucznia
Wymagania edukacy...
Na skróty
Program Wychowawczy
Hymn Szkoły
Regulamin
Wizja szkoły
Misja Gimnazjum