Strona główna
START
Forum dyskusyjne
FORUM
Galeria
GALERIA
Patron
PATRON
Quiz
QUIZ
Sukcesy
SUKCESY
Podręczniki
PODRĘCZNIKI
Wideo
WIDEO
Poczta
POCZTA
Pomoc
POMOC
Menu główne
strona główna
kadra
gim menu
dokumenty
download
księga gości
Gimnazjaliści z Warlubia wybrali się w daleką podróż „Śladami Witolda Bielowskiego”. Trasa wycieczki edukacyjnej wiodła z Warlubia, przez Skórcz, Kościerzynę, Będomin, Żukowo, Wejherowo, Puck, Władysławowo, Jastarnię aż do Helu. Wycieczka jest częścią projektu grantowego pod hasłem „Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni”.
Lasy półwyspu Helskiego były miejscem pracy Patrona szkoły, zanim objął posadę nadleśniczego w Przewodniku. Uczestnicy wycieczki odnaleźli w Helu dawną leśniczówkę, w której przebywał Witold Bielowski. Wcześniej podziwiali zabytkowe militaria w Muzeum Obrony Wybrzeża oraz brali udział w „żywej lekcji historii” w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.


W jednodniowej wycieczce, zorganizowanej w ramach projektu grantowego „Podróże historyczno-kulturowe w czasie i przestrzeni”, uczestniczyło 46 drugoklasistów. Osią programu wycieczki była postać patrona szkoły, Witolda Bielowskiego, który przez kilka lat pracował na Wybrzeżu, w tym na terenie leśnictwa na Helu. Opiekunom wycieczki udało się zlokalizować dawną leśniczówkę, mieszczącą się przy ul. Wiejskiej. Obiekt ten znajduje się obecnie w fatalnym stanie technicznym, ale rozpoczęły się starania o jego uratowanie. Istnieje projekt, aby budynek przenieść na teren tzw. Błękitnej Wioski i nadać mu funkcję zaplecza dla pracowników „Parku wydmowego” i Fokarium. Planuje się także, aby pokazać w nim historię helskich leśników.
Głównym celem edukacyjnym wycieczki było zwiedzenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.
W pięknym zabytkowym dworku rodu Wybickich uczestnicy wycieczki poszerzyli swoją wiedzę na temat historii powstania Hymnu Narodowego. Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” wysłuchali informacji o życiu i działalności Józefa Wybickiego, a także o genezie i dziejach Legionów Polskich we Włoszech. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali zgromadzone w muzeum eksponaty, w tym stylowe meble i stroje charakterystyczne dla ówczesnej epoki. Wraz z elektronicznym przewodnikiem przewędrowali przez stulecia, aby dowiedzieć się o wyjątkowej roli Hymnu Narodowego w umacnianiu polskości.
Obok ekspozycji stałej, warlubscy gimnazjaliści zwiedzili również okolicznościową wystawę pt. „Polskie hymny narodowe. Od ‘Bogurodzicy’ do ‘Hymnu Solidarności”.
Kolejną atrakcją było podziwianie piękna dworskiego parku, a szczególnie drzew pomnikowych.
Znaczną część programu wycieczki pochłaniała podróż autokarem. Nie był to jednak czas stracony. Dzięki słonecznej pogodzie i urozmaiconej trasie, cieszyły oczy urokliwe widoki, charakterystyczne dla krainy Kociewia i Kaszub. Kresem kilkugodzinnej jazdy był Półwysep Helski, który oferuje turystom ogromne atrakcje – unikalne krajobrazy, czyste środowisko, bogactwo historii, szczególnie z okresu drugiej wojny, a także wspaniałe zaplecze socjalne i rekreacyjne. Z uwagi na limit czasu helskie wędrowanie gimnazjaliści z „Bielowszczaka” ograniczyli do zwiedzenia tzw. żelaznych punktów, czyli Muzeum Obrony Wybrzeża, Fokarium, mola oraz latarni morskiej. Oczywiście obowiązkowy był spacer ulicą Wiejską oraz nabrzeżem. Każde z wymienionych miejsc dostarczyło młodzieży wielu wrażeń, dzięki którym wycieczka edukacyjna „Śladami Witolda Bielowskiego” była niezapomnianą „podróżą w czasie i przestrzeni”, łączącą walory dydaktyczne z procesem wychowania oraz aktywnym wypoczynkiem.
dodał(a): R. Babiński (2007-10-01 11:54:11)
Najczęściej czytane
Zasady dobrego za...
MS Word - ozdabia...
Kodeks ucznia
Wymagania edukacy...
Na skróty
Program Wychowawczy
Hymn Szkoły
Regulamin
Wizja szkoły
Misja Gimnazjum