Strona główna
START
Forum dyskusyjne
FORUM
Galeria
GALERIA
Patron
PATRON
Quiz
QUIZ
Sukcesy
SUKCESY
Podręczniki
PODRĘCZNIKI
Wideo
WIDEO
Poczta
POCZTA
Pomoc
POMOC
Menu główne
strona główna
kadra
gim menu
dokumenty
download
księga gości
„Piątek trzynastego” nie przeszkodził w przygotowaniu i realizacji VIII edycji Regionalnego Konkursu Ekologicznego „Las szansą na zdrowie”, którego głównym organizatorem jest Gimnazjum Bielowskiego, a współorganizatorami – Nadleśnictwo Dąbrowa i Urząd Gminy w Warlubiu. Podobnie jak w latach ubiegłych, patronat honorowy objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do grona instytucji wspierających przyłączyło się Starostwo Powiatowe w Świeciu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Nadleśnictwo Osie. Pomocy udzieliły parki krajobrazowe, LOP w Toruniu, Park Narodowy „Bory Tucholskie” i Urząd Wojewódzki oraz Regionalna Dyrekcja Lasów w Toruniu.
W tym roku w przyrodniczo-ekologicznej rywalizacji brało udział 9 drużyn, reprezentujących gimnazja z następujących miejscowości rejonu świeckiego: Gródka, Jeżewa, Korytowa, Lniana, Michala, Nowego, Osia, Pruszcza i Warlubia. W klasyfikacji drużynowej znakomicie radzili sobie nasi gimnazjaliści, którzy jednak ustąpili pierwszeństwa koleżankom i koledze z Gimnazjum w Lnianie, przegrywając zaledwie o … 0,5 punktu. Szczęście czy pech?


„Zieleni się młody las ciepłą wiosną…” Dzięki pięknej aurze sprawdziły się słowa motta VIII edycji konkursu ekologicznego „Las szansą na zdrowie”. W piątek 13 kwietnia zielono było także w Gimnazjum Bielowskiego.
Na sali gimnastycznej warlubskiego gimnazjum zaproszeni goście i cała społeczność gimnazjalna mieli okazję podziwiać wiedzę i umiejętności sześciu finalistów, którzy wcześniej wraz z innymi zawodnikami z 9 gimnazjów powiatu świeckiego pisali test. Barierą selekcyjną na teście okazała się granica … 13 punktów. O prawdziwym pechu mogą mówić 2 osoby, które uzyskały 13,5 pkt i do finału zabrakło im tylko pół punktu.
Wyniki testu oraz ocena za napisaną pracę przyrodniczo-literacką złożyły się na punktację w klasyfikacji drużynowej. Tematem pracy literackiej było przekonanie – w formie listu otwartego – przedstawicieli lokalnego samorządu o korzyściach wynikających z zalesień nieużytków. Z kolei wśród zadań testu dominowały pytania zamknięte. Niektóre pytania, zwłaszcza te z gatunku tzw. podchwytliwych, okazały się bardzo trudne. Piszący test musieli także rozpoznać na podstawie fotografii i rysunków gatunki zwierząt łownych oraz wybrane okazy flory i fauny leśnej. Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęli gimnazjaliści z Lniana wyprzedzając drużynę z Warlubia o pół punktu. Trzecie miejsce przypadło w udziale zespołowi z Gródka.
Finał, rozgrywany tylko w kategorii indywidualnej, był także popisem gimnazjalistów z Lniana, z którymi zaciętą walkę stoczyli zawodnicy z Warlubia, Jeżewa i Pruszcza. Do zadań finalistów należało między innymi szybkie odpowiedzenie na pytania typu „tak/nie”, rozwiązanie problemu z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej i ekologicznej, rozpoznanie głosów ptaków, zidentyfikowanie na podstawie fotografii okazów fauny i flory oraz atrakcji turystycznych Borów Tucholskich. Poszczególne serie zadań finałowych uatrakcyjniły występy szkolnego chóru oraz kabaretu.
Jury konkursu, obradujące w składzie: Tadeusz Schenk, Genowefa Janowska, Renata Kalisz i Dawid Warzyński, miało pełne ręce roboty – najpierw w czasie sprawdzania prac pisemnych, a następnie w trakcie finału. Pytania były trudne, często znacznie wykraczające poza podstawę programową gimnazjum, ale wielu młodych miłośników lasu i ekologii radziło sobie znakomicie. Największe uznanie zdobyły odpowiedzi Piotra Kuszmiersza z Gimnazjum w Lnianie. Świetnie radziła sobie nasza gimnazjalistka, Karina Zadrożna, która zajęła w finale drugie miejsce. Trzecie miejsce wywalczyła Julita Woźniak z Gimnazjum w Jeżewie, a kolejne miejsca zajęły: Magdalena Mykowska, Aniela Walkiewicz (obie z Gimnazjum w Lnianie) oraz Elżbieta Szmyd z Gimnazjum w Pruszczu.
Laureaci konkursu, zarówno drużyny jak i finaliści, odebrali z rąk organizatorów i sponsorów pamiątkowe puchary, dyplomy i albumy. Wszystkie szkoły nagrodzono różnego rodzaju publikacjami i kronikami, a nauczyciele przygotowujący młodzież do konkursu otrzymali listy gratulacyjne.

Możesz pobrać tutaj archiwum *.rar z kompletem dokumentów z tej imprezy (pytania konkursowe, protokoły jury)

dodał(a): RB (2007-04-16 08:48:36)
Najczęściej czytane
Zasady dobrego za...
MS Word - ozdabia...
Kodeks ucznia
Wymagania edukacy...
Na skróty
Program Wychowawczy
Hymn Szkoły
Regulamin
Wizja szkoły
Misja Gimnazjum