Strona główna
START
Forum dyskusyjne
FORUM
Galeria
GALERIA
Patron
PATRON
Quiz
QUIZ
Sukcesy
SUKCESY
Podręczniki
PODRĘCZNIKI
Wideo
WIDEO
Poczta
POCZTA
Pomoc
POMOC
Menu główne
strona główna
kadra
gim menu
dokumenty
download
księga gości
W Gimnazjum Bielowskiego zakończyła się VII edycja Regionalnego Konkursu Ekologicznego, przebiegająca – jak co roku – pod hasłem „Las szansą na zdrowie”. Pierwsze miejsce w gronie 8 drużyn gimnazjalnych zajął zespół z Gimnazjum w Gródku. Finał indywidualny był popisem Agnieszki Półgęsek z Gimnazjum w Osiu. Znakomicie zaprezentowała się nasza reprezentantka, Karina Zadrożna, która w finale zajęła 4 miejsce.

Współorganizatorami konkursu, obok Gimnazjum im. Witolda Bielowskiego, są Nadleśnictwo Dąbrowa oraz Urząd Gminy w Warlubiu. Od trzech lat konkurs ten objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organizatorzy pozyskali pomoc, głównie sponsorską, od różnych firm i instytucji, m.in. MONDI Świecie, Starostwa Powiatowego w Świeciu, Wdeckiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Konkurs „Las szansą na zdrowie” znajduje się w kalendarzu imprez Klubu Promocji Szkół Powiatu Świeckiego.

Do rywalizacji w teście wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej przystąpiło 24 zawodników reprezentujących 8 szkół rejonu świeckiego: Gimnazjum w Gródku. Jeżewie, Lnianie, Michalu, Osiu, Pruszczu, Gimnazjum nr 3 w Świeciu oraz Gimnazjum Bielowskiego w Warlubiu. W czasie, kiedy młodzi entuzjaści lasu rozwiązywali testowe zadania, ich koleżanki i koledzy, posługujący się sprawnie ołówkiem i pędzlem, tworzyli plakat związany z tematem konkursu. Z zadaniem tym najlepiej poradził sobie zespół z Osia. Podobały się także prace stworzone przez artystów z Michala i Pruszcza.


Po napisaniu półfinałowego testu uczestnicy wyjechali na krótką wycieczkę do Lipinek, gdzie w miejscowej szkole podstawowej podziwiali salę przyrodniczo-leśną. Sala ta, wraz z ogrodem dendrologicznym, jest jednym z obiektów edukacyjnych znajdujących się na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie. Gospodarzem i przewodnikiem jest nauczyciel biologii i leśnik, Genowefa Janowska. W międzyczasie prace półfinalistów oceniało jury w składzie: Tadeusz Schenk, Zbigniew Ginter oraz Jolanta Wieczorek. Sześciu gimnazjalistów z największą liczbą zdobytych punktów zakwalifikowano do finału.

Finał indywidualny przebiegał przy szerokim udziale publiczności. Obok licznych gości oraz uczestników konkursu do sali gimnastycznej przybyła cała społeczność uczniowska z gronem pedagogicznym. Finaliści musieli wykazać się nie tylko głęboką wiedzą w dziedzinie przyrody i ekologii lasu, ale także umiejętnością autoprezentacji, spostrzegawczością, refleksem i odpornością psychiczną. Odpowiadając na pytanie problemowe należało np. wyjaśnić różnicę pomiędzy szkodnikami pierwotnymi a wtórnymi, określić, co leśnicy biorą pod uwagę przy urządzaniu lasu, wyjaśnić, na czym polega odnowienie naturalne lasu. Wśród rozpoznawanych – na podstawie zaprezentowanych fotografii lub dźwięków - gatunków fauny i flory znalazły się: zięba, wydra, rudzik, zimoziół północny i kruszyna pospolita. Zadaniem, które sprawiło najwięcej trudności, było obliczenie średnicy drzewa za pomocą miarki krawieckiej. Przewodniczący jury, Tadeusz Schenk, ekspert z Nadleśnictwa Dąbrowa, zademonstrował profesjonalne przyrządy do dokonywania obliczeń w lesie – klupę (średnicomierz) oraz rejestrator. W czasie konkursu był czas na odrobinę relaksu – pokaz multimedialny, muzykę oraz występy wokalne solistek i szkolnego chóru. Sprawne, dynamiczne prowadzenie finału było zasługą prezenterów – Pauliny i Mateusza.


Sportowych emocji – i to zarówno dla finalistów, jak i widzów - było wiele. O kolejności miejsc drugie/trzecie zadecydowała dogrywka. Nie było żadnych wątpliwości co do zwycięzcy, którym została Agnieszka Półgęsek z oskiego gimnazjum. Drugie miejsca zajęła Maria Błaszczyk z Gimnazjum w Michalu, a trzecie – Piotr Kuszmiersz z Gimnazjum w Lnianie. Kolejne miejsca przypadły w udziale Karinie Zadrożnej, Pawłowi Thomasowi i Hannie Wyłupskiej. W klasyfikacji drużynowej najwięcej punktów zdobyli gimnazjaliści z Gródka, drugie miejsce zajął zespół z Osia, a trzecie – gimnazjaliści z Jeżewa. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani gadżetami i drobnymi nagrodami, a laureaci drużynowi i indywidualni otrzymali piękne puchary i nagrody rzeczowe, m.in. albumy, plecaki, odtwarzacze DVD. Puchary, dyplomy i nagrody wręczali zaproszeni goście, reprezentujący współorganizatorów i sponsorów, m.in. starosta Marzena Kempińska i wiceprzewodniczący sejmiku, Marek Wiśniewski.

dodał(a): J. Suchodolska (2006-04-04 10:36:58)
Najczęściej czytane
Zasady dobrego za...
MS Word - ozdabia...
Kodeks ucznia
Wymagania edukacy...
Na skróty
Program Wychowawczy
Hymn Szkoły
Regulamin
Wizja szkoły
Misja Gimnazjum