 |
W naszym gimnazjum od początku 2006 roku realizowany jest projekt edukacyjny pt. „Szlakami Witolda Bielowskiego”. Projekt ten wygrał konkurs grantowy programu „Równać Szanse 2005”, sponsorowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Celem projektu jest pobudzenie gimnazjalistów do aktywnych działań związanych z patronem szkoły, pomoc w pożytecznym zagospodarowaniu czasu wolnego młodzieży oraz integracja środowiska szkolnego i lokalnego.
Pierwszym zespołowym zadaniem uczniów jest opracowanie przez poszczególne klasy pamiątkowego albumu. Gimnazjaliści poznają dokumenty historyczne, czytają wydane opracowania i artykuły prasowe, przeglądają szkolne kroniki i strony internetowe, ogniskując się nie tylko na chlubnej postaci patrona, ale także na kilkuletnich dziejach swojej szkoły.
W ostatnim czasie zorganizowano wycieczkę szlakami patrona. Pierwszym etapem dydaktycznej wyprawy, w której uczestniczyło 25 gimnazjalistów, była wizyta w Nadleśnictwie Dąbrowa. Z nadleśnictwem tym warlubskie gimnazjum łączą od lat przyjazne więzy. Wspólna organizacja konkursów przyrodniczo-leśnych, pomoc w przeprowadzaniu akcji ekologicznych czy spotkania leśników z młodzieżą gimnazjalną to najważniejsze przykłady efektywnej współpracy obydwu placówek. W czasie pogadanki, wygłoszonej przez pracownika nadzoru – inż. Zbigniewa Gintera, gimnazjaliści zostali zapoznani z najnowszymi dziejami regionu, organizacją nadleśnictwa oraz specyfiką zawodu leśnika. Nie brakowało ciekawostek i pytań.
Drugim etapem wycieczki była wizyta w Przewodniku, miejscu bezpośrednio związanym z życiem i pracą nadleśniczego Witolda Bielowskiego. Widok historycznego budynku nadleśnictwa w Przewodniku, pięknego choć mocno zniszczonego, znajdującego się obecnie w ręku prywatnego właściciela, budził u zwiedzających nastrój patriotyzmu, powagi i wzruszenia. Tuż przed budynkiem znajduje się studnia, w której we wrześniu 1939r. Niemcy znaleźli broń i amunicję, ukrytą przez członków Przysposobienia Wojskowego Leśników. Aresztowany wcześniej komendant PWL, Witold Bielowski, został wyrokiem sądu wojskowego skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano na leśnej polanie w Płochocinie 28 października 1939r.
Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Szkoły Podstawowej w Lipinkach. Gimnazjaliści mogli podziwiać piękną i znakomicie wyposażoną izbę przyrodniczo-leśną, która powstała dzięki znacznej pomocy Lasów Państwowych. Dużą atrakcją było ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólnym muzykowaniem.
Ostatnim akordem wyprawy szlakami patrona było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod obeliskiem pamięci Witolda Bielowskiego w Płochocinie. |
 |
|
|
|
|