Strona główna
START
Forum dyskusyjne
FORUM
Galeria
GALERIA
Patron
PATRON
Quiz
QUIZ
Sukcesy
SUKCESY
Podręczniki
PODRĘCZNIKI
Wideo
WIDEO
Poczta
POCZTA
Pomoc
POMOC
Menu główne
strona główna
kadra
gim menu
dokumenty
download
księga gości
W ubiegłym tygodniu grupa gimnazjalistów pod wodzą nauczyciela geografii wybrała się do Grudziądza. Celem wycieczki było zapoznanie się z historią i architekturą słynnej Cytadeli. Dodatkową atrakcją była obserwacja nietoperzy i innych mieszkańców zabytkowych tuneli.

Zimowa aura dodała uroku budowlom XVIII wiecznej twierdzy. Po obejrzeniu przepięknej panoramy doliny Wisły, zeszliśmy do podziemi obiektu.
W tunelach czekała nas miła niespodzianka – temperatura była dodatnia - ok. 5˚C , podczas gdy na zewnątrz sięgała -12˚C. Takie warunki sprzyjają małym mieszkańcom podziemi – nietoperzom, które smacznie spały, nie zwracając uwagi na gości z Warlubia. Oprócz nietoperzy mieszkańcami tuneli są również motyle i ślimaki. Spore zamieszanie powstało, gdy ktoś rzucił hasło: „szczur” i wszyscy z wrzaskiem rzucili się do ucieczki. Okazało się, że ów ogromnych rozmiarów szczur był po prostu kotem, który tak jak my wybrał się na wycieczkę. Kolejnym wyzwaniem dla gimnazjalistów było przejście przez kratę zabezpieczającą jeden z tuneli.
Dzięki barwnym opowieściom przewodnika, pana Ryszarda Fierka, przenieśliśmy się na chwilę w czasie i mogliśmy się poczuć jak żołnierze stacjonujący w koszarach grudziądzkiej cytadeli. Jesteśmy pod wrażeniem tajemniczego piękna obiektu oraz bogactwa fauny zamieszkującej historyczne podziemia. Możemy powiedzieć, że wyprawa do Grudziądza była nie tylko turystyczną przygodą, ale także ciekawą i żywą lekcją historii i przyrody.
dodał(a): R. Fierek (2006-02-02 11:27:58)
Najczęściej czytane
Zasady dobrego za...
MS Word - ozdabia...
Kodeks ucznia
Wymagania edukacy...
Na skróty
Program Wychowawczy
Hymn Szkoły
Regulamin
Wizja szkoły
Misja Gimnazjum