http://gwb.pl/oldwww/gimold/

:: Dzień Patrona 2007
Wiadomość dodana przez: Dyrektor (2007-10-25 11:27:18)

W szóstą rocznicę nadania szkole imienia społeczność gimnazjalna obchodziła Święto Patrona. Pierwszym punktem programu obchodów Dnia Patrona było posadzenie sosny poświęconej przez papieża Benedykta XVI. Część uczniów i zaproszeni goście wzięli udział w mszy świętej w kościele w Płochocinie, po której udali się na cmentarz parafialny, by uczestniczyć w odsłonięciu nowego nagrobka Witolda Bielowskiego. Cała wspólnota gimnazjalna spotkała się na uroczystej akademii, w czasie której pierwszoklasiści złożyli ślubowanie.

Klip wideo z uroczystości



Miłość skrzydłami patriotyzmu

24 października społeczność Gimnazjum im. Witolda Bielowskiego w Warlubiu obchodziła 6 rocznicę nadania szkole imienia oraz 68 rocznicę śmierci Patrona. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Płochocinie. Mszy świętej, koncelebrowanej przez księży proboszczów 5 parafii gminy Warlubie, przewodniczył ks. Stanisław Wilkowski. Po zakończeniu mszy zgromadzeni wierni – przedstawiciele wszystkich klas gimnazjalnych, nauczyciele oraz zaproszeni goście – przeszli na cmentarz parafialny.
Szkoła wspólnie ze stowarzyszeniem Klub Przyjaciół Gimnazjum Witolda Bielowskiego dokonała renowacji nagrobka na mogile człowieka, który swoimi wartościami zaciekawił młodzież gimnazjalną na tyle, że został wybrany na patrona szkoły. 6 rocznica tego historycznego wydarzenia stała się datą poświęcenia płyty nagrobkowej. Symbolicznego odsłonięcia nagrobka dokonali: Krystyna Bielowska, synowa Patrona, sołtys Płochocina - Marek Wiśniewski oraz wójt Krzysztof Michalak.

Dalsze obchody Święta Patrona przebiegały na sali gimnastycznej. Zgodnie z tradycjami Gimnazjum Bielowskiego, w rocznicę nadania imienia i sztandaru pierwszoklasiści składają przyrzeczenie w postaci wymownego „Ślubuję”, wypowiedzianego po odczytaniu roty ślubowania. Tym samym uczniowie, oficjalnie przyjęci w poczet gimnazjalistów, zobowiązują się:
- godnie reprezentować naszą szkołę;
- pracować nad doskonaleniem swojego charakteru;
- być uczciwym i dobrym człowiekiem;
- dążyć do zdobywania nowych wiadomości, umiejętności i sprawności;
- dbać o mienie szkoły;
- w swoim postępowaniu mieć zawsze na uwadze dobro ogółu;
- szanować historię i tradycje narodu, regionu, miejscowości i szkoły;
- kochać ojczyznę;
- być godnym imienia Witolda Bielowskiego.
Po złożeniu roty prowadząca uroczystość Paulina wprowadziła zgromadzoną publiczność w atmosferę imprezy, której w tym roku przyświecało hasło: MIŁOŚĆ SKRZYDŁAMI PATRIOTYZMU. Zaznaczyła, że młodzież pamięta o tych, którzy odeszli z naszego życia, a dowodem tej pamięci jest troska i dbałość o miejsce ich spoczynku. Dlatego społeczność gimnazjalna dba o obelisk w płochocińskim lesie, upamiętniający miejsce bohaterskiej śmierci Nadleśniczego, a także opiekuje się mogiłą, gdzie spoczywają jego prochy. W ten sposób wyraża szacunek dla najwyższych wartości, wyznawanych przez Patrona: DOBRA, WOLNOŚCI, PRAWDY, MIŁOŚCI, PATRIOTYZMU.
Dyrektor Roman Babiński przedstawił listę sponsorów, którzy włożyli swoją „cegiełkę” w odnowienie mogiły Witolda Bielowskiego, a obecnym na uroczystości wręczono dyplomy i symboliczne róże. Ideę renowacji pomnika można było zrealizować:
- dzięki ludziom dobrej woli, którzy uważają, że „bez ludzkiej pamięci nie istnieje przeszłość”;
- dzięki ludziom, którzy w dramatycznej przeszłości widzą wzorce wartości jako drogowskazy do wędrówki przez życie;
- dzięki ludziom, którzy odpowiedzieli na apel i wsparli finansowo realizację wystawienia nowego nagrobka dla nadleśniczego Witolda Bielowskiego.
Wśród darczyńców są następujące osoby, firmy i instytucje:
- Krzysztof Bielowski,
- Krystyna Bielowska,
- Regina Bielowska,
- Adam Bielowski,
- Danuta i Zdzisław Stachnikowie,
- Elżbieta Cieślik,
- Marek Wiśniewski,
- Krzysztof Jankowiak,
- Andrzej Kruk,
- Wiesław Fandrejewski,
- Nadleśnictwo Dąbrowa,
- JAGR w Warlubiu,
- Bank Spółdzielczy w Nowem,
- Rada Rodziców Gimnazjum,
- Rada Pedagogiczna Gimnazjum.

W ramach przygotowań do Dnia Patrona przeprowadzono konkursy pod hasłem „Miłość do Ojczyzny to skrzydła i korzenie patriotyzmu". W konkursie plastycznym uczniowie wykazali się wrażliwością, pomysłowością i zdolnościami malarskimi. W konkursie literackim mieli możliwość zaprezentowania talentu pisarskiego w jednym z wybranych tematów: „Kartka z pamiętnika Witolda Bielowskiego”; „Oblicze współczesnego patriotyzmu, z którego byłby dumny Witold Bielowski”; „Miłość do Ojczyzny to skrzydła i korzenie patriotyzmu”. Klasy pierwsze zapoznały się z sylwetką Patrona i zmagały się z pytaniami, związanymi z postacią Witolda Bielowskiego oraz historią i tradycjami szkoły, w konkursie wiedzy „Znasz Patrona – Witolda Bielowskiego”.
W trakcie szkolnej uroczystości Dyrektor wręczył nagrody książkowe i dyplomy zwycięzcom konkursów i uczniom wyróżnionym.
W konkursie wiedzy I miejsce zajęła Daria Lewandowska, II – Paulina Dominikowska i III miejsce – Zuzanna Kuffel.
W konkursie plastycznym nagrodzono prace - z klas pierwszych - Emilii Borzechowskiej, z klas drugich – Darii Chyły, a z klas trzecich - Weroniki Kowal. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Kamińska, Monika Sójkowska i Anna Jaśniewska.
W konkursie literackim nagrodzono prace - z klas II – Moniki Wojdy i z klas III - Marty Dominikowskiej. Wyróżniono Juliusza Sójkowskiego i Weronikę Kowal.
W części artystycznej nawiązano do bolesnych wydarzeń sprzed 68 lat - II wojny światowej, którą zrodziła ideologia przemocy i nienawiści. Artyści podkreślili, że mają pełną świadomość, iż ofiarą tego systemu padł Patron. Oddał swe życie w imię miłości do drugiego człowieka, w obronie wolności ojczyzny. Wyrazili słowa najgłębszego uznania człowiekowi, który pozostawił DOBRE IMIĘ. Ania zaakcentowała w swojej recytacji …Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni czystego serca albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Narratorzy poprosili o chwilę skupienia i zadumy nad tragicznymi liczbami związanymi z II wojną światową: w wojnie wzięło udział 61 państw; zmobilizowano ponad 110 mln żołnierzy; zginęło 55 milionów ludzi, 35 mln zostało rannych; łączne wydatki na prowadzenie wojny wyniosły 1,166 biliona dolarów.
W programie nie zabrakło treści nawiązujących do „miłości jako skrzydeł patriotyzmu”, którą oznacza umiłowanie kraju ojczystego, rodzinnej ziemi, a także gotowość do poświęcenia się dla własnego narodu. Dominika ujęła publiczność interpretacją słynnego wiersza Szymborskiej Bez tej miłości można żyć, a Magda z Darią zachwyciły widownię fragmentami utworów Phila Bosmansa.
Prowadzący część artystyczną zgłębiali tajniki patriotyzmu, którego skrzydłami jest miłość. Stwierdzili, że największy problem naszych czasów, to problem bardzo ludzki, dotyczący człowieczego serca. Ludzie muszą stać się w miłości znowu dla siebie ludźmi. To wzajemne „stawanie się człowiekiem” dokonywać się musi w sercu każdego człowieka. Aby w obecnym świecie - pełnym zarozumiałości i obfitości - być szczęśliwym, potrzeba jednego – miłości, wyrozumiałości i poszanowania drugiego człowieka.
Recytacje i narracje przeplatane były pieśniami, przepięknie wykonanymi przez chór szkolny oraz solistki: Paulinę Dominikowską, Zuzannę Kuffel i Paulinę Szwarc. Wyśpiewane „sercem i głosem” pieśni, np. Błogosławieni, Strzeżcie mi jej anioły czy Ty to masz szczęście…, długo pozostaną w pamięci obecnych na uroczystości gości i społeczności gimnazjalnej.

Opr. Zofia Babińska




adres tej wiadomości: /news.php?id=364