http://gwb.pl/oldwww/gimold/

:: Zasady dobrego zachowania
Artykuł dodany przez: admin (2004-10-16 19:56:33)

Formy dobrego zachowania zwane z francuskiego jako savoire vivre

"... Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą.
Niełatwą, bo nie na tem kończy się, jak nogą
Zręcznie wierzgnąć, z uśmiechem witać lada kogo;
Bo taka grzeczność modna zda mi się kupiecka,
Ale nie staropolska, ale nie szlachecka. "


Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz"

Kultura towarzyska ma swe źródło w tradycyjnych, ogólnie przyjętych obyczajach i zwyczajach cywilizowanego świata i stanowi część składową kultury ogólnoludzkiej. Jest ona zewnętrznym odbiciem cech charakteru, zasad moralnych, etycznych, obyczajowych, stylu życia, słowem - osobistej kultury człowieka. Formy towarzyskie ulegają pewnym przeobrażeniom pod wpływem zmian zachodzących w świecie, nowych upodobań, zainteresowań, mody, zwyczajów, postępu w różnych dziedzinach życia.

Nie powinny wiec być sztywne. Nie mogą one jednak odrzucać podłoża, na którym wyrosły. Można je unowocześniać, przystosowywać, ale zasady kultury towarzyskiej pozostają niezmienne.


Telefon komórkowy
Używanie telefonu komórkowego
Dziś już nikogo nie dziwi osoba korzystająca z telefonu komórkowego w biurze, w domu, na ulicy. Gorzej traktowane jest odbieranie telefonu w kinie lub w teatrze. Kiedy więc można a kiedy nie należy rozmawiać przez "komórkę".
Podając numer telefonu na wizytówce służbowej możemy spodziewać się, że nasz rozmówca w przyszłości skorzysta z tej informacji i będzie dzwonił w mniej lub bardziej ważnych sprawach służbowych. Ogólnie przyjętą zasadą jest prowadzenie takich rozmów w godzinach pracy, pozostawiając sobie późne popołudnie lub wczesny wieczór jako okres do jedynie naprawdę pilnych telefonów. Ponieważ nie wiemy gdzie w danej chwili jest nasz rozmówca uprzejmość wymaga spytania czy może poświęcić nam chwilę czasu. Dzwonienie do drugiej osoby w godzinach późniejszych lub w dni wolne do pracy stanowi jaskrawe naruszenie jej czasu odpoczynku i dopuszczalne jest jedynie w przypadku wcześniejszego zaakceptowania tak późnej pory rozmowy przez naszego rozmówcę.

Sami chcąc uniknąć rozmowy w nieodpowiednim miejscu bądź porze możemy:
 • wyłączyć aparat, ustawiając uprzednio automatyczną sekretarkę,

 • odmówić przyjęcia rozmowy, przekierowując ją do automatycznej sekretarki lub

 • odebrać połączenie ale od razu prosząc naszego rozmówcę o ponowny kontakt za określony czas.

Aby uniknąć kompromitacji telefon komórkowy należy wyłączyć przed wejściem do kościoła, samolotu, teatru, kina, sali koncertowej i innych cichych miejsc. Niektórzy wyłączają aparat podczas ważnych spotkań, inne osoby pozostawiają aparat włączony ale ze ściszonym dzwonkiem. Mają bowiem możliwość odbierania krótkich wiadomości tekstowych (SMS) bez zakłócania uwagi innych uczestników. W przypadku konferencji lub podobnych publicznych spotkań możemy na chwilę opuścić pomieszczenie i prowadzić rozmowę przez telefon w innym pokoju lub na korytarzu. Sytuacja ta dotyczy oczywiście jedynie pilnych i ważnych rozmów.

Korzystając z automatycznej sekretarki powinniśmy zachować pewien standard postępowania np. odsłuchiwać wiadomości 2 razy dziennie i odpowiadając na nie w możliwie najbliższym czasie.

Udając się na zasłużony urlop a nie mogąc całkowicie pozbawić się dostępu proponujemy odsłuchiwanie pozostawionych wiadomości jedynie raz pod koniec dnia. Możemy także nagrać odpowiedni komunikat informujący naszych potencjalnych rozmówców o planowanym terminie powrotu do pracy.

Podając osobie prywatnej nasz numer telefonu wyrażamy tym samym zgodę na jego wykorzystanie do spraw pozazawodowych. Możemy spodziewać się zatem połączenia po godzinach pracy ale i tu powinniśmy zachować umiar ograniczając rozmowy do np. tylko do okresu przed godziną 20-tą.

W większym stopniu względy bezpieczeństwa niż grzeczność wymagają korzystania z zestawu głośnomówiącego gdy prowadzimy samochód. Pamiętać jednak przy tym należy, że rozmowa w towarzystwie pasażerów może doprowadzić do dziwnych sytuacji, bowiem nasz rozmówca może być przekonany, że rozmawia jedynie z kierowcą. Bardziej dyskretnym rozwiązaniem jest korzystanie z zestawu słuchawkowego. Nie krępuje nam rąk a pozwala zachować usłyszane informacje do swojej wiadomości.


Guma do żucia
Nie sposób uciec od reklamy. A reklama przekonuje nas, i to coraz natrętniej, że nie masz to jak guma do żucia. Rozwiąże twoje problemy, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej niektóre: zapewni przyjemny oddech, da ci poczucie świeżości, sprawi, że zapomnisz o zmęczeniu. Guma do żucia to niezależność, to energia i szczęście. Młodzi, wysportowani i promiennie uśmiechnięci ludzie z reklamówek lekko i bez wysiłku idą przez życie z ogromnymi pakietami gumy do żucia. Reklamy robią swoje-coraz więcej ludzi sięga po gumę do żucia. Guma do żucia, ten mały kawałek odpowiednio spreparowanej masy, ma swoich zwolenników i przeciwników. Czytając poradnik savoir-vive'u znajdziemy, co najwyżej, że nie należy żuć gumy na koncercie i w teatrze, i że trzeba wyjąć ją z ust, jeśli chcemy kogoś pocałować w rękę lub w policzek, a w poradnikach domowych jak usunąć plamę po gumie. Każdy, komu zdarzyło się już trafić na przyklejoną gdzieś, jeszcze miękką gumę albo musiał stwardniały kawałek oderwać od podłogi, dywanu lub mebla, wie jak bardzo jest to nieprzyjemne, wręcz obrzydliwe. A więc: jak żuć i co zrobić ze zużytą gumą?

Oto kilka dobrych rad:
 • zwykle każda guma zawinięta jest w papierek, który należy użyć ponownie (zawinąć w niego gumę), po czym wrzucić wszystko do kosza.

 • nie należy wrzucać gumy bezpośrednio do popielniczki, kłaść na talerzyku, gdy jesteśmy na jakiejkolwiek imprezie, a w żadnym wypadku nie wolno "ozdabiać" nią stołów, ławek czy parkietów.

 • jeśli jesteśmy sami mamy prawo rozkoszować się do woli żuciem gumy, robiąc przy tym najróżniejsze grymasy-lecz każdy powinien zajrzeć w lustro i naocznie się przekonać, jak wygląda z szeroko otwartymi ustami lub dolną szczęką dziwacznie wysuniętą w to w prawo, to w lewo. W towarzystwie taki widok na pewno skojarzy się z przeżuwającą poczciwą krową. Skoro więc żujemy gumę w towarzystwie innych, to koniecznie z zamkniętymi ustami, nie wydając przy tym żadnych odgłosów, innymi słowy-dyskretnie.

Są sytuacje kiedy żucie gumy jest absolutnie niestosowne, niegrzeczne, nie apetyczne i lekceważące. Wyobraźmy sobie, że klient wchodzi do banku, a urzędnik przyjmując go żuje gumę, że nauczyciel żując prowadzi lekcję, sprzedawczyni na oczach klientki wkłada sobie gumę do ust, że kelner wymownie ruszając szczękami stawia przed klientem zupę, że uczeń żując gumę wchodzi do pokoju dyrektora, że osoba młodsza żuje gumę w trakcie rozmowy z osobą starszą. Żałosnym widokiem i świadczącym o niskim poziomie kultury jest także żucie gumy podczas tańca przez partnera, czy partnerkę, czy w trakcie zajęć. Powiedzmy więc krótko: w każdej sytuacji, gdzie możemy się spodziewać rozmowy, obojętnie czy z jedną, czy wieloma osobami, należy zrezygnować z gumy.


Przedstawianie
Grzeczność wymaga by osoby spotykające się w określonym towarzystwie znały się. Nie ma tu znaczenia czy jest domowe przyjęcie czy spotkanie znajomych w klubie. Przedstawienie gości należy do obowiązków gospodarzy lub organizatorów przyjęcia. Najczęściej odbywa się według ogólnych reguł: mężczyznę przedstawiamy kobiecie, młodszego - starszemu, młodszego rangą - starszemu rangą. Wyjątki to sytuacje gdy gospodarze przedstawiają nowego gościa już obecnym, pojedynczą osobę - małżeństwu.

Kolejność przedstawienia jest tu wprost związana z kolejnością wymieniania nazwiska i ewentualnie tytułu naukowego lub stanowiska. Pierwsze podajemy nazwisko osoby przedstawianej, tej "mniej ważnej" osobie "ważniejszej". Na przykład: "kierownik Kowalski, dyrektor Nowak".

W przypadku, gdy osoba, której przedstawiamy gościa, jest ze względu na wiek czy stanowisko szczególne uprzywilejowana, wówczas możemy użyć innej formuły: "Pozwoli pan prezes, że przedstawię...", "Pozwoli pan profesor, że przedstawię..."

Pamiętaj, wszystkich swoich znajomych przedstawiasz swojej matce, czyli "Pozwól, mamo, że ci przedstawię....".

Podczas przyjęć, osoby nowoprzybyłe przedstawiane są jednorazowo głośno i wyraźnie wszystkim obecnym i nie należy prezentować ich każdemu z osobna.

Jeżeli ilość gości uniemożliwia taką przedstawienie wówczas osoba pojawiająca się na spotkaniu powinna przedstawić się sama tym, do których podejdzie a następnie dalszym gościom przy okazji nawiązania rozmowy.

Podobnie zachowujemy się spotykając znajomego na spacerze w towarzystwie nieznajomych nam osób. Należy wówczas przywitać się ogólnie np. "dzień dobry", "dobry wieczór" i poczekać aż znajomy przedstawi nas swoim towarzyszom.

Gdy niestety nie pamiętamy nazwiska naszego znajomego możemy wybrnąć z opresji stosując formułkę: "Pozwólcie, że was zapoznam..."

W sytuacji gdy pierwszy raz odwiedzamy biuro naszego klienta przedstawiamy się sami wyraźnie wymieniając nazwisko i nazwę firmę, którą reprezentujemy.


Odruchy
Piękny chód, postawa, ruchy zdobią tak mężczyznę, jak i kobietę. Należy więc pięknie chodzić, prosto się trzymać... A jak należy stać? Nigdy na rozstawionych nogach! Głowy nie należy ani zadzierać do góry, ani nosić spuszczonej, patrząc spode łba.

Młodzi ludzie (kto to mówi :-) ) często nie wiedzą, co zrobić z rękami. Dziewczyna - pół biedy, bo ma torebkę, której zawsze może się "uczepić", ale chłopak nie posiada tego zbawiennego rekwizytu. Praktycznym rozwiązaniem wydaje się umieszczenie rąk w kieszeniach. Ale czy to wypada?

Ostatecznie dopuszczalne jest włożenie jednej ręki do kieszeni marynarki, nawet podczas rozmowy z kimś, ale lepiej nie trzymać jej tam bez przerwy. Do kieszeni spodni można tylko po coś sięgnąć; trzymanie w niej ręki, nawet krótki czas, jest niegrzeczne wobec rozmówcy. Tym bardziej nie można sobie pozwolić na trzymanie w kieszeniach obydwu rąk, nawet w towarzystwie zaprzyjaźnionego rówieśnika. Dziewczynie też nie wypada trzymać rąk w kieszeniach spodni, w każdym razie nie podczas rozmowy. Nie wypada wchodzić z ręką w kieszeni do restauracji, kawiarni, właściwie nigdzie.

Nie należy wymachiwać rękami w czasie marszu czy spaceru. Nie wolno przesadnie gestykulować przy rozmowie. Wyszło to z mody nawet w teatrze, w najbardziej dramatycznych scenach klasycznego repertuaru, nie mówiąc o repertuarze współczesnym.

Uderzenie pięścią lub dłonią w stół nie stanowi argumentu, tylko gest niesłychanie wulgarny.
Ogólnie: gesty rąk powinny być celowe i opanowane.

Niestosowne jest zakładanie nogi na nogę w ten sposób, że kostka jest oparta na kolanie. Założywszy nogę na nogę nie należy kołysać podudziem. Objęcie dłońmi założonego kolana jest dopuszczalne raczej tylko na chwilę, nie przez cały czas rozmowy. Zwłaszcza nie wypada:
 • podrygiwać kolanem podczas dyskusji

 • "rozwalać się" na fotelu

 • bujać się na tylnych nogach krzesła

 • siedząc w towarzystwie na tapczanie kłaść się na plecy z głową opartą o ścianę, czy nawet poduszkę

 • siedzieć na brzeżku krzesła, fotela, czy kanapy

Na poręczy fotela, jeśli jest dostatecznie mocna, można przysiąść w domu najbliższych przyjaciół. Nie wypada przysiadać w ten sposób, jeśli na fotelu siedzi ktoś mało znajomy, czy starszy.

Ziewanie w towarzystwie jest niedozwolone. Przy lekkim kaszlnięciu należy odwrócić głowę trochę na bok i ewentualnie przysłonić usta ręką, przy gwałtownym kaszlu koniecznie należy podnieść do ust chusteczkę. Czkawka jest w ogóle nieprzyjemną przypadłością, a w towarzystwie - katastrofalną. Gdy się zdarzy, należy udać się do kuchni lub łazienki i zastosować następującą kurację:

Lewą rękę mocno zatykamy nos, do prawej bierzemy szklankę wody i zaczynamy łykać małymi porcjami, ale bez przestanku, nie zaczerpując powietrza. Po chwili zaczniemy się dusić - o to chodzi. Gdy nam już "oczy wyjdą na wierzch", można odjąć szklankę od ust i odetkać nos. Jeśli czkawka nie minęła, należy powtórzyć kurację z większą wytrzymałością.

Kilka ważnych wskazówek:
 • ręce należy trzymać w spokoju, nie dotykać raz po raz krawata, fryzury, guzików (czy dopięte)

 • na wystawie nie należy dotykać dzieł sztuki i innych eksponatów

 • kobieta nie powinna bawić się swoim pierścionkiem, naszyjnikiem, zamkiem torebki, kręcić na palcu kosmyka włosów

 • nie należy zaplatać frędzli serwety w warkoczyki, należy zostawić w spokoju figurkę czy inny bibelot. Jeśli ktoś musi się bez przerwy czymś bawić, powinien nosić w kieszeni marynarki pudełko zapałek

 • nie wypada klepać się po brzuchu

 • nie jest elegancko odwracać się plecami do rozmówcy, ani do żadnej innej osoby, w pobliżu której znajdujemy się w towarzystwie

 • nie ładnie jest drapać się w towarzystwie (także w głowę na znak zakłopotania)

 • nie wypada dłubać w nosie, pluć na podłogę czy gdziekolwiek indziej, pociągać nosem, odchrząkiwać, zanim przemówimy

 • nieelegancko jest "trzaskać stawami" lub prztykać palcami

 • nie należy podśpiewywać rozmawiając z kimś nieładnie jest wzruszać ramionami

 • nie powinno się kończyć swoich wypowiedzi śmiechem

Inne nieeleganckie czynności:
 • pokazywanie palcem, zwłaszcza na jakąś osobę

 • ślinienie palca przy kartkowaniu

 • ocieranie końca buta o nogawkę spodni spoglądanie na zegarek w trakcie zabawiania gości, w trakcie uroczystości, za stołem prezydialnym (prelegent natomiast może spojrzeć na zegarek, czasem jest to nawet wskazane)

 • podciąganie spodni w pasie przy świadkach

TRZASKANIE DRZWIAMI - zupełnie niedopuszczalne; drzwi trzeba zawsze przytrzymać i zamknąć "aksamitnie", nawet, jeśli bardzo się spieszymy; w kłótni trzaskanie nie jest argumentem, tylko czynnością agresywną, obraźliwą; z drzwiami zawsze trzeba się obchodzić jak z jajkiem.


Zachowanie przy stole

Tematyka dobrego zachowania się przy stole poruszana była już w czasach średniowiecza. Na pewno wielu pamięta z lekcji języka polskiego wiersz Przecława Słoty pod tytułem "O zachowaniu się przy stole". Chyba każdy z nas słyszał w dzieciństwie choć raz uwagę typu: "Siedź prosto!!!', "Nie kołysz się na krześle", "Nie mów z pełnymi ustami!", "Zdejmij łokcie ze stołu!" i wiele innych. Poniżej można przeczytać kilka ponadczasowych zasad podpowiadających nam co robić i jak się zachowywać aby nasze towarzystwo było miłe każdemu kto zasiada z nami do stołu:
 • Na krześle siedzimy spokojnie i prosto, nie suwamy nim tam i z powrotem

 • Ręce trzymamy na stole, a nie pod stołem. Łokci nie opieramy na stole. Lewą rękę gdy jest wolna kładziemy na krawędzi stołu (w niektórych krajach, np. w Azji, lewa ręka uznawana jest za nieczystą, dlatego nie kładzie się jej na stole lecz na kolanach)

 • Nie bawimy się sztućcami. Nie bębnimy palcami o blat stołu. Nie wykonujemy "ekwilibrystyki" palcami

 • Nogi trzymamy zwarte. Nie krzyżujemy ich pod stołem. Nie zakładamy jednej na drugą. Stopy powinny spoczywać spokojnie. Nie wywijamy nogami w takt muzyki

 • Nie ściągamy butów pod stołem, nawet w sytuacji dużego dyskomfortu dla stóp


 • Rozsadzanie gości
  Gospodarze oficjalnego przyjęcia zajmują miejsca naprzeciw siebie pośrodku długiego stołu albo na przeciwległych krańcach stołu prostokątnego lub owalnego (gospodyni na przeciwko drzwi wejściowych). Gość honorowy siada po prawej ręce gospodyni, a jego małżonka - po prawej ręce gospodarza. Gdy gościom honorowym jest kobieta wtedy jej mąż siada po prawej ręce gospodyni. Miejsce gościa honorowego powinno znajdować się naprzeciwko drzwi wejściowych do sali, w której odbywa się przyjęcie, a gdy drzwi wejściowe znajdują się z boku - naprzeciwko okien. Na przyjęciach oficjalnych gości sadza się zgodnie z zajmowanymi przez nich stanowiskami służbowymi.
  Na przyjęciach nieoficjalnych też obowiązują pewne zasady, ale nie tak sztywne. Gospodarze siadają naprzeciw siebie. Najważniejsza pani - po prawej ręce gospodarza, jej mąż - zwykle po prawej stronie gospodyni. O tym, kto zajmuje najzaszczytniejsze miejsce, decyduje sytuacja. Może to być na przykład szef pani albo pana domu, osoba, na której cześć jest przyjęcie, osoba najstarsza, gość, który jest w danym domu po raz pierwszy, cudzoziemiec... Na przyjęciach oficjalnych miejsca wyznacza gościom szef ceremonii - zgodnie z żelaznymi regułami, na przyjęciach nieoficjalnych robi to gospodyni, kierując się przede wszystkim wyczuciem i taktem. Niezależnie od charakteru przyjęcia panie sadza się na przemian z panami, zwracając uwagę, żeby małżeństwo nie siedziało koło siebie, a panie - na skraju stołu. Nie rozdziela się narzeczonych. Można tez użyć dla każdego gościa wizytówki z imieniem i nazwiskiem. Kładzie się ją na talerzu zakąskowym, na serwetce albo stawia przed nakryciem, za sztućcami deserowymi. Ze względu na wygodę i elegancję coraz częściej stosuje się wizytówki również na przyjęciach nieoficjalnych. Kartę dań można położyć na talerzu do przystawki albo pozostawić po lewej stronie nakrycia, nad talerzykiem do pieczywa.

  Obsługiwanie gości
  Na przyjęciach oficjalnych do stołu podają kelnerzy, ale i na eleganckich przyjęciach nieoficjalnych coraz częściej korzysta się z pomocy profesjonalistów. Jeśli nie ma kelnerów, nalewaniem alkoholi i napojów bezalkoholowych zajmuje się pan domu. Wszystkie napoje nalewa się, stojąc z prawej strony gościa. Po otwarciu pan domu nalewa trochę wina sobie, próbuje, a następnie napełnia kieliszki gości zaczynając od pana siedzącego po prawej stronie i kolejno wszystkim paniom. Po zjedzeniu dania głównego sprząta się ze stołu puste kieliszki, pozostawiając naczynie do wody. Potrawy na półmiskach podaje się z lewej strony gościa, a w porcjach z prawej strony. Zupy zawsze z prawej strony. Zaczyna od kobiety siedzącej po prawej stronie pana domu tak jak w przypadku alkoholi.  Z a p a m i ę t a j!!

  1. na ukłon nie wypada wyczekiwać

  2. pierwszy pozdrawia ten, kto wchodzi do mieszkania, biura

  3. przedstawiamy osobę mniej ważną osobie ważniejszej

  4. pierwsza wyciąga rękę osoba ważniejsza do mniej ważnej

  5. nie ma obowiązku witania się co dzień z kolegami przez podanie ręki

  6. przedstawiając się nie poprzedzamy własnego nazwiska tytułem

  7. unikamy przedstawiania się komuś po raz drugi

  8. idąc po ulicy we trójkę, osobę szacowną umieszcza się w środku

  9. w "przelotowym" (samoobsługowym) sklepie nie trzeba zdejmować kapelusza

  10. z tramwaju mężczyzna wysiada pierwszy i pomaga wysiąść kobiecie

  11. przy równorzędnych stanowiskach używanie tytułów nie jest wskazane

  12. klientowi wskaż krzesełko

  13. w kawiarni, restauracji mężczyzna zdejmuje płaszcz; kobieta ma ten obowiązek tylko w restauracji

  14. hasło do opuszczenia lokalu daje mężczyzna

  15. nie mówi się "smacznego", siadając do stołu ani zastając innych przy posiłku

  16. półmisek podajemy gościowi z lewej strony, do kieliszka nalewamy z prawej

  17. do ryby i białych mięs podajemy wino białe, do ciemnych mięs - czerwone

  18. podanego do stołu pieczywa nie kroimy nożem (tylko łamiemy w rękach)

  19. talerz z resztą zupy odchylamy od siebie

  20. jedząc rybę nie posługujemy się nożem (wyjątek: śledź)

  21. serwety po użyciu nie składa się

  22. zasada: każy płaci za siebie, także kobieta, chyba że była wyraźnie zaproszona

  23. nie komentuje się na głos filmu w kinie ani spektaklu w teatrze

  24. do rzędu wchodzimy przodem do siedzących

  25. nie klaszcze się między częściami symfonii

  26. nie prosimy do tańca kobiety, będącej ze swoim partnerem wyraźnie we dwoje

  27. gdy kobieta odmówi tańca pod pozorem zmęczenia, nie może go tańczyć z kim innym

  28. na wizytę spóźniamy się równo 10 minut

  29. nie pytamy przed wizytą "a kto jeszcze będzie?"

  30. lepszy prezent za tani, niż za drogi

  31. każdy prezent należy rozpakować w obecności dającego

  32. o sobie mówimy tylko wtedy, gdy nas zapytają

  33. nie rozmawiamy z nikim na ucho w gronie mniejszym niż siedem osób

  34. nigdy nie opowiadamy więcej niż dwa dowcipy

  35. podstawa elegancji: wszystko mieć czyste

  36. z domu wychodzimy tak starannie ubrani i uczesani, żeby potem nie trzeba było się tym zajmować

  37. nie rozmawiamy z rękami w kieszeniach

  38. nie wzruszmy ramionami

  39. nie trzaskamy drzwiami

  40. kichamy wyłącznie w chusteczkę

  41. pod listem zawsze powinien być czytelny, ręczny podpis

  42. nie załącza się znaczka na odpowiedź

  43. na list odpowiada się w ciągu tygodnia

  44. nie zaczynamy rozmowy od "kto mówi?"

  45. będąc świadkiem czyjejś rozmowy telefonicznej, wypada na ten czas "ogłuchnąć"

  46. nie wypada dzwonić po godzinie 22, nie należy dzwonić w sprawach zawodowych w niedzielę

  47. tekst napisany na wizytówce nie wymaga podpisu

  48. przypadkowa gafa - ludzka rzecz - nie trzeba się zadręczać

  49. ważniejsza od znajomości form grzecznościowych jest zwykła życzliwość

  Człowiek życzliwy nie uchybi grzeczności, w istotnym tego słowa znaczeniu, nawet, gdy w jakiejś sytuacji postąpi nieformalnie.


  adres tego artykułu: /articles.php?id=53