http://gwb.pl/oldwww/gimold/

:: Sukcesy w edukacji przyrodniczo-leśnej
Wiadomość dodana przez: R. Babiński (2005-04-04 13:54:40)

W Gimnazjum Bielowskiego w Warlubiu zakończyła się VI edycja Regionalnego Konkursu Ekologicznego „Las szansą na zdrowie”.
W gronie 8 gimnazjów największą wiedzą wykazała się drużyna gospodarzy, a w finale indywidualnym zwyciężył Zbigniew Gaca z Gimnazjum w Lnianie.

Organizatorom konkursu, którym obok naszego gimnazjum było Nadleśnictwo Dąbrowa i Urząd Gminy w Warlubiu, udało się pozyskać pomoc wielu instytucji związanych z ekologią i ochroną przyrody. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a patronat medialny nad konkursem sprawował „Express Świecie”.
Do rywalizacji stanęły gimnazja z Gródka, Jeżewa, Lniana, Nowego, Osia, Pruszcza, Gimnazjum nr3 w Świeciu oraz Gimnazjum Bielowskiego. Pierwszym etapem konkursu było przygotowanie projektu zespołowego – serwisu fotograficznego. Największe uznanie jury zdobyły prace gimnazjalistów z Gródka i Lniana. Drugim etapem był test pisemny, którego wyniki, po dodaniu oceny za projekt, zadecydowały o klasyfikacji drużynowej. Pierwsze miejsce zdobył zespół z Warlubia w składzie: Marta Kamińska, Joanna Bogdańska i Karina Zadrożna, pod kierunkiem nauczyciela biologii i ekologii – pani Justyny Dominikowskiej. Drugie miejsce przypadło gimnazjalistom z Lniana, a trzecie – drużynie z Gródka.
W finale indywidualnym konkursu rywalizowało sześciu gimnazjalistów. Zwyciężył Zbigniew Gaca z Gimnazjum w Lnianie, drugie miejsce zajęła Marta Kamińska z Gimnazjum Bielowskiego, a trzecie – Mateusz Pyssa z Gimnazjum w Jeżewie. Pozostali finaliści to: Agnieszka Półgęsek z Gimnazjum w Osiu, Bartosz Lewandowski z Gimnazjum w Pruszczu oraz Piotr Kuszmiersz z Gimnazjum w Lnianie. Zwycięzcy konkursu otrzymali piękne puchary i albumy, a wszyscy uczestnicy – zarówno drużyny jak i zawodnicy - odebrali z rąk organizatorów pamiątkowe odznaki, publikacje i gadżety.
Konkursowi towarzyszyły występy artystyczne – chór szkolny pod batutą pani Joanny Fordońskiej – Jędral przepięknie wykonał pieśni o tematyce patriotycznej i przyrodniczej. Publiczność podziwiała także kunszt aktorów z kółka teatralnego w inscenizacji pt. „Zasłoń słonia, bo się słania”, przygotowanej przez pana Jacka Kuffla.
Tegoroczny konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, był okazją do integracji gimnazjalistów z różnych szkół. W kilku zespołach pojawili się zawodnicy, którzy reprezentowali swoją szkołę w poprzednich edycjach konkursu. Po półfinale pisemnym wszyscy uczestnicy konkursu, wraz ze swoimi opiekunami, wybrali się na małą wycieczkę krajoznawczą. Najpierw podziwiali pomnikowe dęby w Bąkowie, a potem zebrali się przy obelisku na polanie leśnej w Płochocinie, by oddać hołd nadleśniczemu Witoldowi Bielowskiemu. Miłym zwieńczeniem wyprawy było ognisko w leśniczówce w Płochocinie. Smakowite kiełbaski wzmocniły siły zawodników, a dźwięk gitary, śpiew, pogawędki pod „wielkim dachem nieba” dostarczyły wszystkim chwilę relaksu przed czekającymi trudami finałowymi.

WSPÓŁORGANIZATORZY I SPOSORZY KONKURSU
1. Nadleśnictwo Dąbrowa
2. Urząd Gminy w Warlubiu
3. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
4. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu,
5. Wdecki Park Krajobrazowy,
6. Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego
7. Park Narodowy „Bory Tucholskie”
8. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy,
9. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
10. Liga Ochrony Przyrody w Toruniu
11. Klub Promocji Szkół Powiatu Świeckiego

Do pobrania: pytania konkursowe (półfinał)


adres tej wiadomości: /news.php?id=90