|
|||
:: Historia i możliwości Internetu Artykuł dodany przez: admin (2005-04-09 13:29:19) Historia Internetu Zaczyna się w końcu lat sześćdziesiątych. Departament Obrony rządu
amerykańskiego rozpoczyna wtedy projekt badawczy realizowany przez agencję ARPA
(Advanced Research Projects Agency), mający na celu stworzenie sieci
komunikacyjnej dla celów wojskowych. Jest to, mówiąc przekornie, jeden z
niewielu pozytywnych skutków wyścigu atomowego. Możliwości wykorzystania sieci Internet Dzięki sieci Internet można np.:
Internet wykorzystywany jest też coraz częściej w biznesie, handlu i
edukacji. Już dziś działają specjalne sklepy internetowe oraz szkoły, w których
można zdobywać wiedzę nie wychodząc z domu. Do najważniejszych usług oferowanych w sieci Internet należą: WWW(ang. World Wide Web) określana też mianem światowej pajęczyny. Usługa ta została stworzona w 1990 r. i od tamtego czasu rozwija się bardzo dynamicznie. Umożliwia ona czytanie tekstów (tzw. stron internetowych) znajdujących się na różnych komputerach. Dzięki niej możemy oglądać, siedząc wygodnie w domu, stronę zapisaną na komputerze znajdującym się za oceanem, tak jakby był on tuż obok nas. Poczta elektroniczna - tzw. e-mail Usługa ta należy do najstarszych usług internetowych. Polega na przesyłaniu informacji (listów) w postaci elektronicznej między użytkownikami sieci. Działa prawie tak samo, jak zwyczajna poczta. Nie trzeba jednak szukać koperty, naklejać znaczka i biec na pocztę. Dodatkowo do naszych listów można dołączać zdjęcia, muzykę, a nawet krótkie filmy. Grupy dyskusyjne Usługa ta umożliwia przesyłanie poczty nie do indywidualnej osoby, ale do całej grupy użytkowników zainteresowanych danym zagadnieniem. Daje to możliwość prowadzenia otwartej dyskusji na dany temat. W ramach grup dyskusyjnych możemy zwrócić się do innych internautów o pomoc w rozwiązaniu nurtujących nas problemów. IRC (ang. Internet Relay Chat), czyli internetowe pogaduszki. Usługa ta, zwana również internetową kawiarenką, umożliwia rozmowę na bieżąco z kilkoma użytkownikami Internetu jednocześnie. FTP Usługa ta umożliwia przesyłanie całych programów (plików) z jednego komputera na drugi. Komputer, z którego pobierane są pliki, nosi nazwę serwera FTP. Aby móc skorzystać z usługi e-mail, trzeba:
- mieć dostęp do sieci Internet - mieć program pocztowy (np. Outlook, Netscape mail) z prawidłowo wpisanymi do niego informacjami o naszym koncie pocztowym lub korzystać z przeglądarki WWW. (O ile nasz serwer pocztowy ma taką możliwość) Budowa adresu pocztowego Aby móc otrzymywać pocztę, trzeba mieć założoną skrzynkę pocztową i przydzielony adres pocztowy. Adres pocztowy składa się z: nazwa_uzytkownika@nazwa_serwera
- adresu serwera pocztowego. WWWW chwili obecnej jest to najpopularniejsza usługa udostępniana w sieci. Pozwala ona na dostęp do ogromnej liczby dokumentów gromadzonych na różnych serwerach podłączonych do sieci, bez względu na to, gdzie się znajdują. Dokumenty udostępniane w ten sposób noszą nazwę stron WWW (lub HTML), a komputery, które je udostępniają - serwerów WWW. Do oglądania stron WWW potrzebny jest specjalny program, tzw. przeglądarka WWW.Do najpopularniejszych przeglądarek dostępnych na rynku należą:
- Internet Explorer Na stronach WWW znajdują się odnośniki do innych stron WWW, zwane odsyłaczami hipertekstowymi lub linkami. Strony te mogą znajdować się na tym samym komputerze lub na komputerze pracującym na drugiej półkuli. To gdzie znajduje się komputer udostępniający daną stronę, nie ma dla czytelnika istotnego znaczenia. Najczęściej nie wiemy, gdzie znajduje się taki komputer. Odsyłacze hipertekstowe są wyróżnione na stronie WWW kolorem i podkreśleniem. Po kliknięciu myszą takiego wyróżnionego elementu tekstu, przeglądarka łączy się z serwerem wskazanym w odsyłaczu i po chwili na ekranie pojawia się nowa strona WWW.
![]() adres tego artykułu: /articles.php?id=59 |