http://gwb.pl/oldwww/gimold/

:: Jak wytwarza się papier?
Wiadomość dodana przez: S. Rządkowski (2010-05-25 22:12:51)

Wybrani uczniowie z klas I i II (łącznie 27 osób) dzisiaj miało okazję przekonać się na własne oczy jak przebiega cały proces produkcji papieru tzw. szarego (surowca do produkcji opakowań tj. kartonów czy worków) od chwili rozładunku kłód przywiezionych z lasu do magazynowania gotowego półproduktu w firmie Mondi Świecie S.A. Nasz przewodnik, p. Ryszard Gackowski dołożył wszelkich starań, abyśmy w ciekawy i przystępny sposób poznali proces wytwarzania papieru.
Kliknij, aby poznać relacje uczestników

O SAMYM MONDI
Zero kompromisu dla zużycia surowca
Przy zużyciu surowca makulaturowego na poziomie około 420.000 ton rocznie Mondi Świecie S.A. jest największym w Polsce konsumentem makulatury.

Zero kompromisu dla zanieczyszczania powietrza
Inwestycje poczynione w ostatnich latach pozwoliły zmniejszyć emisję dwutlenku węgla
ponad 100 000 ton rocznie.

Zero kompromisu dla zanieczyszczania wody
Cały czas trwają pracę mające na celu redukcję zanieczyszczeń odprowadzanych do Wisły, już teraz wyniki przewyższają cele przyszłościowe stawiane przez Unię Europejską.

Papier wytwarzany jest z 2 rodzajów drewna, sosnowego i brzozowego.
Z 4 ton surowca można uzyskać około 1 tonę papieru.

Cały proces produkcyjny jest zautomatyzowany.
Dziennie przerabiane jest około 20 hektarów lasu 50 letniego.
Mondi Świecie kładzie największy nacisk na redukcję zanieczyszczeń środowiska( woda, powietrze) oraz bezpieczeństwo i higienę pracy.

O NASZEJ WYCIECZCE
Zostaliśmy oprowadzeni przez kierownika zmiany. Zobaczyliśmy cały proces produkcyjny od momentu przywiezienia drewna, aż do spakowania rolki papieru. Mondi kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo więc zawsze był z nami ,,przewodnik”.
W niektórych miejscach wewnątrz panował duży hałas, oraz było bardzo ciepło.
Nie spotkaliśmy dużo pracowników, ponieważ cały proces produkcyjny jest sterowany komputerowo przez osoby siedzące w tak zwanych pulpitach.
Mondi ma powierzchnię 360hektarów więc jest co zwiedzać.
Nasza wycieczka po Mondi trwała 3 godziny.

Daniel



Dnia 25.05.2010 r wybrani uczniowie z poszczególnych klas I i II zwiedzali Mondi Świecie S.A. Na wstępie otrzymaliśmy specjalne stroje tj. hełm ochronny oraz kamizelkę . Zwiedzaliśmy kompleks tego zakłdau wraz z przewodnikiem. Poznaliśmy proces powstawania papieru od samych kłód drzew do gotowego papieru . Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji , oraz poznaliśmy nowoczesne technologie służące do wyrobu papieru . Wiele skomplikowanych procesów wykonuje kilka osób z tzw. ''sterowni'' . Dowiedzieliśmy się , że spółka Mondi Świecie S.A sprzedała wszystkie swoja akcje spółką zagranicznym z RPA.Firma ta jest największy, producentem papieru szarego w Polsce .Cały kompleks Mondi w Świeciu jest podzielony na 27 spółek zjednanych pod wspólną nazwą Mondi Świecie S.A. Mondi w Świeciu posiada dużo obiektów na własne potrzeby , np. Stacja Uzdatniania Wody , Elektorwnie węglową , Stację paliw , kolej zakładową i wiele innych . Wszyscy uczestnicy z zafascynowaniem wrócili do domu.

Błażej


Dnia 25 maja 2010 odbyła się wycieczka do firmy produkującej papier, „Mondi”. Mondi Świecie S.A jest częścią Grupy Mondi, która powstała z połączenia Grupy Frantschach oraz Mondi Packaging Europe. Firma produkuje rocznie ok. 800 tyś. ton papieru, dla przemysłu wytwarzającego tekturę falistą i worki papierowe. Dostaliśmy pomarańczowe koszulki oraz kaski, na których widniały napisy „visitor”. Wraz z przewodnikiem cała grupa przeszła większość terytorium. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje papier, od czasu przywiezienia drzew na teren zakładu. Widzieliśmy różne maszyny, które wykonują bardzo ważne funkcje. Wszystkie prace są bardzo ciekawe i wszyscy słuchali informacji od przewodnika oraz innych pracowników zakładu. Wszyscy spędzili miło czas i dowiedzieli się wielu informacji na temat wytwarzanego przez firmę papieru.

Monika


Dzisiaj odwiedziliśmy producenta masy celulozowej i papieru „Mondi” w Swieciu.
Na początku naszej wycieczki odwiedziliśmy składownię drewna. Zobaczyliśmy jak rozładowuje się drewno. Potem poszliśmy do centrum kierowania jedną z hal. Była to hala obrzynania drewna z kory. Ku naszemu zdziwieniu pracowały tam zaledwie trzy osoby. Następnie zwiedziliśmy halę, w której było bardzo głośno. Później dowiedzieliśmy się , gdzie składowane są zrębki. Po przejściu znacznej odległości weszliśmy na halę suszenia szarego papieru. Na końcu naszej wizyty w zakładzie zajrzeliśmy do centrum dowodzenia hałą, w której gotuje się drewno. Niestety nie mogliśmy tam wejść, gdyż to zbyt niebezpieczne.
Wycieczka do „Mondi” pozwoliła nam poznać proces przetwarzania drewna na celulozę.
Nie spodziewałem się, że praca przy produkcji papieru jest taka trudna.

Jakub





adres tej wiadomości: /news.php?id=548