http://gwb.pl/oldwww/gimold/

:: MS Word - ozdabianie dokumentów
Artykuł dodany przez: admin (2004-10-11 15:55:59)


Ozdabianie dokumentów tłami,
obramowaniami i efektami tekstowymi


 

Dodawanie znaku wodnego lub obrazu tła

Dokument ze znakiem wodnym, strona sieci Web z obrazem tła
  Dokument drukowany ze znakiem wodnym "Poufne".
  Dokument sieci Web z tłem graficznym.
Znaki wodne i tła pełnią podobną rolę pod tym względem, że oba te typy obrazów mogą być dodawane jako efekty wizualne w tle dokumentu bez przesłaniania tekstu. Różnią się one jednak formą i funkcją.

Najważniejsza różnica między nimi polega na tym, że znaki wodne są przeznaczone do umieszczania w dokumentach drukowanych, za tekstem, podczas gdy tła — do stosowania na stronach sieci Web. Ponadto znaki wodne umożliwiają dodawanie dodatkowego tekstu, na przykład "Poufny", w tle tekstu głównego.

 

Dodawanie obramowania, cieniowania lub efektu wypełnienia

Dokument zawierający obramowanie strony i grafikę z wypełnieniem gradientowym
Ten dokument ma ozdobne obramowanie strony i zawiera grafikę z wypełnieniem gradientowym.
Efekty obramowania, cieniowania i ozdobnego wypełnienia nadają się nie tylko do pocztówek z wakacji. Program Word oferuje wiele opcji obramowywania i wyróżniania tekstu, tabel i komórek tabel, grafiki oraz całych stron. W tej lekcji wprowadzono te opcje i pokazano, jak dodawać je do dokumentu.

 

Obramowania tekstu, tabel i grafiki

Dokument z obramowaniem wokół tabeli i grafiki
Obramowanie i cieniowanie można stosować do tekstu, do strony, a także, jak tu pokazano, do tabel i grafiki.
Obramowania można również stosować wokół fragmentów tekstu, aby odróżnić je od reszty dokumentu. Wyróżnia to wizualnie takie elementy, jak nagłówki i bezpośrednie cytaty. Za pomocą obramowań można również wyróżniać tabele i grafikę, jak widać na rysunku.

Aby dodać obramowanie, zaznacz tekst, tabelę, komórkę tabeli lub grafikę. Następnie otwórz okno dialogowe Obramowanie i cieniowanie, kliknij kartę Obramowanie i wybierz styl, szerokość, kolor itp. Podobnie jak w przypadku okna dialogowego Obramowanie strony, można wyświetlić podgląd wybranych efektów.

Należy zauważyć, że przy pracy z funkcją Autokształty (specjalny typ grafiki programu Word, wstawiany za pomocą polecenia Autokształty) metoda dodawania obramowania jest inna. Po zaznaczeniu kształtu należy użyć przycisków Kolor linii Obraz przycisku i Styl linii Obraz przycisku na pasku narzędzi Rysowanie.

Porada    W przypadku pracy z tabelą istnieje łatwy sposób szybkiego dodawania jednolitego obramowania, cieniowania i schematu kolorów: wystarczy użyć funkcji Autoformatowanie tabeli. Więcej o tej funkcji można się dowiedzieć w sekcji, „Szybkie efekty dla tabel”.

 

Szybkie efekty dla tabel

Tabela ze schematem Autoformatowanie tabeli
Do tabeli zastosowano schemat Autoformatowanie tabeli. W tym przypadku atrakcyjną i czytelną kombinację efektów można uzyskać szybciej niż przy ręcznym stosowaniu obramowania i cieniowania.
Aby wyróżnić lub ozdobić tabelę, można użyć funkcji Autoformatowanie tabeli, która oferuje wbudowane schematy obramowania, cieniowania i kolorów. Warto używać tych schematów, ponieważ są one jednolicie i profesjonalnie zaprojektowane, a ponadto eliminują konieczność ręcznego stosowania osobnych efektów.

Aby zastosować schemat Autoformatowanie tabeli, najpierw zaznacz żądaną tabelę. Następnie dokonaj wyborów w oknie dialogowym Autoformatowanie tabeli (menu Tabela). Podgląd dokładnie pokazuje, jak będzie wyglądał wybrany efekt. Jeśli masz własne pomysły albo znajdziesz styl, który chcesz tylko nieznacznie zmienić, możesz zmodyfikować dany schemat.

Funkcji Autoformatowanie tabeli można również użyć podczas tworzenia nowej tabeli: w oknie dialogowym Wstawianie tabeli (menu Tabela, polecenie Wstaw) kliknij przycisk Autoformatowanie.

Porada    Do tabeli można dodawać desenie w pasy, nie stosując całego schematu autoformatowania. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących dodawania takich deseni, zobacz Pomoc programu Microsoft Word.

 

Tworzenie specjalnych efektów tekstowych

Tekst z różnymi efektami czcionki
Przykłady inicjału, tekstu wypukłego, tekstu WordArt i animacji tekstu.
W tej lekcji przedstawiono kilka specjalnych, graficznych efektów tekstowych, które, jeśli są używane oszczędnie, nadają dokumentowi bardzo atrakcyjny wygląd:
  • Efekty czcionki, takie jak uwypuklenie, cienie i kontury.
  • Inicjały.
  • Teksty WordArt.
  • Animacje

 

Specjalne efekty czcionki

Tekst z zastosowanymi efektami czcionki
Przykłady efektów czcionki, takich jak cień, kontur, uwypuklenie i wgłębienie.
Wygląd tekstu można bardzo uatrakcyjnić, dodając efekt czcionki.

Wystarczy otworzyć okno dialogowe Czcionka (menu Format). W środkowej sekcji obszaru Efekty znajdują się następujące cztery efekty:

  • Cień przyciemnia tekst i dodaje za nim słaby cień.
  • Kontur usuwa wypełnienie tekstu, pozostawiając sam kontur.
  • Uwypuklenie sprawia, że tekst wygląda na stronie jak płaskorzeźba.
  • Wgłębienie sprawia, że tekst wygląda, jakby był wciśnięty w stronę.

Kilka porad dotyczących stosowania:

  • Często efekty te wyglądają najlepiej w przypadku użycia większej czcionki.
  • W wielu przypadkach wyglądają one lepiej, gdy są używane w połączeniu z innymi, bardziej podstawowymi efektami, takimi jak różne czcionki i style czcionki (na przykład pogrubienie i kursywa).
  • Jak wszelkie ozdobniki, efekty te robią najlepsze wrażenie, jeśli są stosowane oszczędnie, na przykład do nagłówków lub w celu wyróżnienia fragmentu tekstu.

Podobnie jak w poprzednich lekcjach, najlepszym sposobem zapoznania się z tymi efektami jest eksperymentowanie z różnymi kombinacjami i oglądanie wyników w obszarze Podgląd okna dialogowego.

 

Tworzenie inicjału

Tekst z inicjałem
Inicjał elegancko wyróżnia pierwszą literę na stronie.
Pomyśl o średniowiecznym manuskrypcie albo początku bajki z dzieciństwa. Pamiętasz „Z” w „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami”?. We współczesnej typografii nazywa się to inicjałem. W programie Word łatwo możesz go utworzyć, jeśli chcesz elegancko rozpocząć dokument.

Zaznacz literę, która ma być inicjałem, a następnie kliknij polecenie Inicjał w menu Format. Zaznaczona litera pojawia się w polu tekstowym, w którym możesz ją ponownie zaznaczyć i odpowiednio zmodyfikować, jak w przypadku zwykłego tekstu.

W inicjały można zmieniać tylko pojedyncze litery; nawet w przypadku zaznaczenia bloku tekstu zmianie ulegnie tylko pierwsza litera. Oczywiste jest również, że inicjałem może być tylko pierwsza litera akapitu.

 

Dodawanie tekstu WordArt

Przykład tekstu WordArt
Tekst WordArt pozwala na szybkie uzyskanie kombinacji efektów, takiej jak cieniowanie i trójwymiarowość.
 
Tekst WordArt nadaje wyrazom graficzny wygląd, tworząc zacieniowaną, przekrzywioną, obróconą lub rozciągniętą wersję dowolnego tekstu.

Do dodawania tekstu WordArt służy okno dialogowe Galeria WordArt, do którego można uzyskać dostęp z menu Wstaw, podmenu Obraz lub klikając przycisk Wstaw obiekt WordArt Obraz przycisku na pasku narzędzi Rysowanie.

Po wstawieniu tekstu WordArt można go zmodyfikować za pomocą paska narzędzi WordArt. Ten pasek narzędzi pojawia się po wstawieniu i zaznaczeniu tekstu WordArt i umożliwia zmienianie takich właściwości, jak krzywizna tekstu, kolor tła, odległość między literami itp. (Ten pasek narzędzi można również wyświetlić samodzielnie, wskazując polecenie Paski narzędzi w menu Widok, a następnie klikając polecenie WordArt.)

źródło: Microsoft




adres tego artykułu: /articles.php?id=51