http://gwb.pl/oldwww/gimold/

:: Las szansą na zdrowie
Wiadomość dodana przez: J. Suchodolska (2006-04-04 10:36:58)

W Gimnazjum Bielowskiego zakończyła się VII edycja Regionalnego Konkursu Ekologicznego, przebiegająca – jak co roku – pod hasłem „Las szansą na zdrowie”. Pierwsze miejsce w gronie 8 drużyn gimnazjalnych zajął zespół z Gimnazjum w Gródku. Finał indywidualny był popisem Agnieszki Półgęsek z Gimnazjum w Osiu. Znakomicie zaprezentowała się nasza reprezentantka, Karina Zadrożna, która w finale zajęła 4 miejsce.

Współorganizatorami konkursu, obok Gimnazjum im. Witolda Bielowskiego, są Nadleśnictwo Dąbrowa oraz Urząd Gminy w Warlubiu. Od trzech lat konkurs ten objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organizatorzy pozyskali pomoc, głównie sponsorską, od różnych firm i instytucji, m.in. MONDI Świecie, Starostwa Powiatowego w Świeciu, Wdeckiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. Konkurs „Las szansą na zdrowie” znajduje się w kalendarzu imprez Klubu Promocji Szkół Powiatu Świeckiego.

Do rywalizacji w teście wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej przystąpiło 24 zawodników reprezentujących 8 szkół rejonu świeckiego: Gimnazjum w Gródku. Jeżewie, Lnianie, Michalu, Osiu, Pruszczu, Gimnazjum nr 3 w Świeciu oraz Gimnazjum Bielowskiego w Warlubiu. W czasie, kiedy młodzi entuzjaści lasu rozwiązywali testowe zadania, ich koleżanki i koledzy, posługujący się sprawnie ołówkiem i pędzlem, tworzyli plakat związany z tematem konkursu. Z zadaniem tym najlepiej poradził sobie zespół z Osia. Podobały się także prace stworzone przez artystów z Michala i Pruszcza.


Po napisaniu półfinałowego testu uczestnicy wyjechali na krótką wycieczkę do Lipinek, gdzie w miejscowej szkole podstawowej podziwiali salę przyrodniczo-leśną. Sala ta, wraz z ogrodem dendrologicznym, jest jednym z obiektów edukacyjnych znajdujących się na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie. Gospodarzem i przewodnikiem jest nauczyciel biologii i leśnik, Genowefa Janowska. W międzyczasie prace półfinalistów oceniało jury w składzie: Tadeusz Schenk, Zbigniew Ginter oraz Jolanta Wieczorek. Sześciu gimnazjalistów z największą liczbą zdobytych punktów zakwalifikowano do finału.

Finał indywidualny przebiegał przy szerokim udziale publiczności. Obok licznych gości oraz uczestników konkursu do sali gimnastycznej przybyła cała społeczność uczniowska z gronem pedagogicznym. Finaliści musieli wykazać się nie tylko głęboką wiedzą w dziedzinie przyrody i ekologii lasu, ale także umiejętnością autoprezentacji, spostrzegawczością, refleksem i odpornością psychiczną. Odpowiadając na pytanie problemowe należało np. wyjaśnić różnicę pomiędzy szkodnikami pierwotnymi a wtórnymi, określić, co leśnicy biorą pod uwagę przy urządzaniu lasu, wyjaśnić, na czym polega odnowienie naturalne lasu. Wśród rozpoznawanych – na podstawie zaprezentowanych fotografii lub dźwięków - gatunków fauny i flory znalazły się: zięba, wydra, rudzik, zimoziół północny i kruszyna pospolita. Zadaniem, które sprawiło najwięcej trudności, było obliczenie średnicy drzewa za pomocą miarki krawieckiej. Przewodniczący jury, Tadeusz Schenk, ekspert z Nadleśnictwa Dąbrowa, zademonstrował profesjonalne przyrządy do dokonywania obliczeń w lesie – klupę (średnicomierz) oraz rejestrator. W czasie konkursu był czas na odrobinę relaksu – pokaz multimedialny, muzykę oraz występy wokalne solistek i szkolnego chóru. Sprawne, dynamiczne prowadzenie finału było zasługą prezenterów – Pauliny i Mateusza.


Sportowych emocji – i to zarówno dla finalistów, jak i widzów - było wiele. O kolejności miejsc drugie/trzecie zadecydowała dogrywka. Nie było żadnych wątpliwości co do zwycięzcy, którym została Agnieszka Półgęsek z oskiego gimnazjum. Drugie miejsca zajęła Maria Błaszczyk z Gimnazjum w Michalu, a trzecie – Piotr Kuszmiersz z Gimnazjum w Lnianie. Kolejne miejsca przypadły w udziale Karinie Zadrożnej, Pawłowi Thomasowi i Hannie Wyłupskiej. W klasyfikacji drużynowej najwięcej punktów zdobyli gimnazjaliści z Gródka, drugie miejsce zajął zespół z Osia, a trzecie – gimnazjaliści z Jeżewa. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani gadżetami i drobnymi nagrodami, a laureaci drużynowi i indywidualni otrzymali piękne puchary i nagrody rzeczowe, m.in. albumy, plecaki, odtwarzacze DVD. Puchary, dyplomy i nagrody wręczali zaproszeni goście, reprezentujący współorganizatorów i sponsorów, m.in. starosta Marzena Kempińska i wiceprzewodniczący sejmiku, Marek Wiśniewski.




adres tej wiadomości: /news.php?id=186