2. Miejsce realizacji: Gimnazjum Publiczne im. Witolda Bielowskiego, 86 – 160 Warlubie, ul. Szkolna 20a
3. Realizatorzy: Rada Pedagogiczna, rodzina patrona, przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm, rodzice uczniów i absolwentów, absolwenci szkoły, oraz członkowie „Szkolnego Koła Sympatyków Klubu”
4. Czas trwania innowacji Od III do VIII 2006r. – faza wstępna pełne wdrożenie przewidziane w okresie IX 2006r. – VI 2007r. kontynuacja w kolejnych latach. 5. Rodzaj innowacji ze względu na: • zakres przedmiotowy –dydaktyczna, wychowawcza, opiekuńcza, • zawartość treściową – programowa, organizacyjna, • na zasięg - obejmuje wszystkich uczniów. 6. Koszty innowacji: • W fazie wstępnej 400 zł, • Po uchwaleniu statutu klubu - składki członków, darowizny, zapisy, dotacje i ofiarność publiczna,
II. OPIS INNOWACJI
7. Uzasadnienie potrzeby innowacji: • Poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu wiedzy obywatelskiej o powoływaniu i działaniu stowarzyszeń; • Umożliwienie młodzieży wzmocnienia i rozszerzenia więzi społecznych poprzez wspólne działanie, poznawanie i zaprzyjaźnianie: • Pozyskiwanie środków pozabudżetowych na promowanie szkoły, podejmowanie inicjatyw na rzecz jej rozwoju oraz wspieranie uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej
I. DANE O INNOWACJI
8. Temat innowacji: Klub Przyjaciół Gimnazjum Witolda Bielowskiego w Warlubiu
9. Cel główny: Celem innowacji jest powołanie Klubu Przyjaciół Gimnazjum Witolda Bielowskiego w Warlubiu do kultywowania tradycji szkoły, umożliwienia uczniom aktywnego udziału w organizacji, utrzymywanie więzi między absolwentami oraz promowanie osiągnięć szkoły.
10. Cele szczegółowe i spodziewane efekty:
o Zrzeszenie osób pragnących włączyć się w społeczny ruch na rzecz gimnazjum; o przybliżanie edukacji szkolnej do środowiska lokalnego i życia publicznego; o integrowanie środowiska organizacji mi. w Internecie; o promowanie szkoły i wartości tworzących jej tradycje; o wspomaganie szkoły w jej zadaniach: wychowawczych, edukacyjnych, organizacyjnych i innych; o wspieranie wszelkich inicjatyw mających na celu rozwój intelektualny i kulturalny uczniów, o współpraca ze szkołą na rzecz poprawy i udoskonalenia warunków i metod pracy szkoły, o integracja działań członków koła i szkoły w sprawach dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych, o współudział w działaniach związanych z gromadzeniem środków pozabudżetowych. o wychowanie młodzieży w oparciu o wartości głoszone przez patrona o kształtowanie praktycznych umiejętności potrzebnych uczniom do aktywnego i odpowiedzialnego życia społecznego o budzenie i utrwalenie w świadomości młodzieży identyfikacji z grupą, szkołą i środowiskiem lokalnym o w miarę możliwości wspierania uczniów wybitnie zdolnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej
11. Metody i formy realizacji celów:
a. Integracja młodzieży w Szkolnym Kole Sympatyków Klubu, przygotowującego ich do aktywnego działania w stowarzyszeniu - Klubie Przyjaciół Gimnazjum Witolda Bielowskiego.
b. Spotkanie organizacyjno - założycielskie powstającego Klubu Przyjaciół Gimnazjum w Warlubiu.
c. Posiedzenia Komitetu Założycielskiego w celu przygotowania dokumentacji do umieszczenia jej na stronie internetowej, opracowania materiałów na Walne Zebranie oraz przyjęcia nowych członków.
d. Wystąpienie z wnioskiem o rejestrację stowarzyszenia oraz nadanie numeru identyfikacyjnego.
e. Spotkanie poświęcone inauguracji działań mających na celu opracowanie strategii działań oraz przygotowania materiałów do wykorzystania w dalszym etapie prac oraz Powołanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
f. Zamieszczenie w Internecie: statutu, deklaracji wstąpienia do klubu, procedury wsparcia finansowego i Księgi Gości Klubu Przyjaciół Gimnazjum.
g. Prowadzenie działalności integrującej członków klubu poprzez działalność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską (udział w imprezach szkolnych: Jubileusze nadania gimnazjum imienia, gale Gwarek oraz imprezach integracyjnych organizowanych na świeżym powietrzu).
h. Współpraca nauczycieli, uczniów i członków klubu przy tworzeniu i realizacji programu i obrazu szkoły, która wszystkie pozyskane środki finansowe i materialne przeznacza na proces kształcenia i wychowania.
II. Ewaluacja
Ewaluacja innowacji będzie dotyczyła refleksji na jej temat i oszacowania, w jakim stopniu została zrealizowana. Badania ewaluacyjne będą dotyczyły następujących aspektów : • form wzajemnego komunikowania się, • postaw rodziców, nauczycieli, absolwentów, uczniów i innych wobec innowacji, • osiągnięć współpracy. Formy ewaluacji : • przeprowadzenie ankiet, • diagnoza zespołowa, • wywiady, • analiza dokumentów, stron Internetowych, • obserwacja postaw i zachowań uczniów.
ZAŁOŻENIA INNOWACJI I JEJ KONSTRUKCJA
Przedstawiona innowacja pedagogiczna jest projektem, który ma na celu: poprawę jakości pracy dydaktycznej, służyć rozwojowi i wychowaniu uczniów, stymulować i zachęcać do aktywnego współdziałania. Projekt przewiduje w swoich założeniach zorganizowanie i systematyczne działanie. Składa się z dwóch części: pierwsza zawiera dane o innowacji a druga wskazuje na konkretne działania podjęte przez koło do osiągnięcia założonych celów.